Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-03-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-03-06
Czym kierować się przy wyborze barwy światła w halach produkcyjnych?
Czym kierować się przy wyborze barwy światła w halach produkcyjnych?

Odpowiednio dobrane światło w halach produkcyjnych to jeden z niezbędnych elementów tego typu przestrzeni. Jest równie istotne, co wybranie wysokiej jakości maszyn. Cały proces dobierania oprawy przemysłowej LED powinien rozpocząć się od starannie zaplanowanego projektu. Niezbędne jest bowiem zapewnienie źródła światła w każdym zakamarku hali produkcyjnej. Projektowanie i dostosowanie oświetlenia do specyfiki branży konkretnego zakładu pracy jest bardzo ważne pod wieloma względami. Podstawowym powodem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pracownikom wykonującym swoje obowiązki na terenie hali. Czy wiesz, że jednym z najważniejszym kryteriów wyboru odpowiedniego oświetlenia jest jego barwa? Z dzisiejszego artykułu dowiesz się więcej o tym istotnym czynniku!

 

Podstawowe informacje o barwach światła

Hale przemysłowe to jedne z najbardziej wymagających pomieszczeń pod kątem projektowania oświetlenia. W projekcie należy bowiem uwzględnić różnorodność stanowisk pracy oraz wysokość budynku. To jednak nie wszystkie czynniki, które zadecydują o ostatecznych oprawach przemysłowych LED w tego typu pomieszczeniach. Projektanci zwracają szczególną uwagę na odpowiednie natężenie oraz barwę światła emitowanego przez lampy. To te aspekty wpływają bowiem na jakość postrzegania otoczenia. Natężenie światła decyduje o tym, czy widzimy przedmioty wyraźnie, czy są one lekko rozmazane. Z kolei kolor światła może wpływać na komfort oraz produktywność. Te ostatnie czynniki powinny szczególnie zainteresować pracodawców.

Każda oprawa świetlna ma swoją barwę. Wartość tę definiuje się za pomocą temperatury barwowej określanej w Kelwinach (K). W zależności od wspomnianej miary emitowanemu światłu z oprawy przemysłowej LED można również przypisać efekt wizualny. Istnieją trzy podstawowe barwy światła – ciepła, neutralna oraz chłodna. Wszystkie z wymienionych rodzajów są określane za pomocą innego zakresu temperatury barwowej:

  • światło ciepłe – 2200 do 3200 K;
  • światło neutralne – 3300 do 4500 K;
  • światło zimne – 4600 do 6500 K.

 

Jak barwa światła w halach produkcyjnych wpływa na pracę?

Pracodawcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że wybrana przez nich barwa oświetlenia może wpływać na skupienie i nastrój pracowników. Prawidłowo dobrana barwa światła na hali produkcyjnej będzie oddziaływać pozytywnie na koncentrację oraz chęć do pracy osób w niej przebywających. Ciepłe światło wprowadza organizm w stan relaksu, w związku z czym doskonale sprawdzi się w mieszkaniach. Z kolei zimny odcień lepiej wpływa na koncentrację. Podobnie jest w przypadku światła neutralnego – zaobserwowano, że ta barwa pobudza organizm do działania.

 

Prawidłowe dobranie barwy światła na hali produkcyjnej – jaką wybrać?

Na powyższe pytanie ma niestety jednej, ogólnej odpowiedzi. Barwa światła, jaką zastosuje się w oprawie przemysłowej LED, zależy od potrzeb pracowników oraz charakterystyki konkretnej hali przemysłowej. Projektanci odpowiedzialni za dopasowywanie rodzajów oświetlenia do tego typu przestrzeni mają jednak kilka cennych wskazówek. Wybierając oświetlenie ogólne zalecany jest dobór żarówek emitujących neutralną barwę, najlepiej w okolicach 4000 K. Światło o takiej wartości jest zbliżone do naturalnych odcieni, dlatego będzie doskonałą bazą dla większości zadań wykonywanych w hali.

Inne parametry dotyczą oświetlenia stanowiskowego. W tym przypadku pracownicy najczęściej zajmują się pracą manualną, dlatego ich miejsca powinny być dobrze oświetlone, zapewniając jednocześnie ostrość widzenia. Rekomenduje się, aby lampy do oświetlenia stanowiskowego emitowały światło o temperaturze barwowej między 4500 a 5000 K.

Dobranie dobrego oświetlenia do hali produkcyjnej to ważne i odpowiedzialne zadanie. Jeśli masz jakikolwiek problem z wyborem lamp, warto skonsultować tę kwestię z doświadczonymi projektantami. Dzięki ich wiedzy prawidłowe dobranie barwy światła na hali produkcyjnej nie będzie stanowiło żadnego problemu.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
luxon.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.