Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-09-22 | Ostatnia aktualizacja: 2009-09-22
Detektor fałszywych opakowań

Detektor fałszywych opakowań
Profesorowie George Fraser i Martin Gill kierują projektem Spectral ID, który bazuje na odkryciach powiązanej z Leicester firmy Perpetuity Research and Consultancy International (PRCI), oraz uniwersyteckie Space Research Centre. Projekt, który był nominowany do nagrody Lord Stafford Awards, ma na celu skonstruowanie systemu, który pozwoli łatwo i niedrogo identyfikować sfałszowane lekarstwa.
„Koncerny farmaceutyczne opierają swoją reputację na wiarygodności ich produktów.” – stwierdził Fraser. „Jeśli fałszerz będzie mógł sprzedawać swoje specyfiki pod nazwą oryginału, ucierpi na tym zarówno koncern, jak i pacjenci. Opracowaliśmy szybką i łatwą metodę identyfikowania fałszywych opakowań. Może być ona wykorzystywana przez celników, kontrolerów, czy nawet samych dystrybutorów.” – dodał.
Skonstruowany spektrometr wykorzystuje do wykrywania fałszywych opakowań technikę porównywania. „Wykorzystujemy w nim specjalny rodzaj światła i mierzymy współczynnik odbicia.” – powiedział Fraser. „Możemy spojrzeć na dowolną część opakowania i określić, czy została sfałszowana, poprzez porównanie jej z wysoce precyzyjnym spektrum kolorów. Podróbka musiałaby mieć wszystkie kolory dokładnie identyczne jak oryginał, co byłoby niezwykle trudne do osiągnięcia.” – dodał.
Sama koncepcja została opracowana do zastosowania w spektrografii przez Space Research Centre z myślą o badaniach astronomicznych. Według Frasera, ostatnie próby pokazały stuprocentową skuteczność w identyfikowaniu podrabianych opakowań, które były nie do odróżnienia gołym okiem.
„Nie wierzymy w to, że obsługa wymagać będzie długiego treningu. Jeśli urządzenie zostanie ustawione właściwie, możesz otrzymać jasne tak, lub nie. Nie jest to rozwiązanie nadające się do wszystkiego, stanowi jednak pierwszą linię obrony.” – dodał.
Wartość rynku fałszywych leków szacowana jest na 40 miliardów dolarów rocznie. Zespół stale pracuje nad rozwinięciem swojego wynalazku. według Gilla, może on znaleźć zastosowanie w wielu różnych sektorach, włącznie z lotnictwem, czy obroną.
„Współpracowaliśmy z dwiema międzynarodowymi firmami, które dostarczyły nam fałszywe próbki, a stowarzyszenie farmaceutyczne zgodziło się wspólnie z nami dalej rozwijać produkt.” – powiedział Gill. „Odzew na naszą koncepcję jest bardzo pozytywny, nie musimy jednak poprzestawać na fałszywych lekach; potencjał tej technologii jest naprawdę przeogromny.” – dodał.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Obróbka metali metodą CNC – Na co zwrócić uwagę podczas seryjnej produkcji?
Obróbka metali metodą CNC (Computerized Numerical Control) to dziś jeden z filarów nowoczesnej produkcji w różnych gałęziach przemysłu...