Wiodący dostawca usług telekomunikacyjnych, Deutsche Telekom po raz pierwszy z powodzeniem przetestował częstotliwości 5G 26 GHz w zakresie fal milimetrowych (mmWave) w zastosowaniach przemysłowych i obecnie oferuje je komercyjnie klientom przemysłowym.
W ramach Ger4tech Mechatronik Center autonomiczne maszyny i roboty przemysłowe połączono w sieć z routerem w środowisku kampusu 5G w Centrum Przemysłu i Nauki Wernera von Siemensa w Berlinie. Router ten po raz pierwszy obsługuje tak zwane widmo mmWave. Dzięki niskim czasom opóźnień wynoszącym od trzech do czterech milisekund RTT i szybkości transmisji danych przekraczającej 4 Gb/s przy pobieraniu i 2 Gb/s przy przesyłaniu firma widzi potencjał mmWave w zastosowaniach intensywnie przetwarzających dane w przemyśle produkcyjnym.
Chociaż klienci wdrażają już sieć 5G w średnim paśmie do wielu zastosowań przemysłowych, mogą teraz wykorzystać jej potencjał, wykorzystując 5G mmWave do dodatkowych aplikacji. Maszyny gromadzą terabajty danych, które można przesłać do chmury i analizować, aby umożliwić szereg nowych zastosowań - zwłaszcza w dziedzinie sztucznej inteligencji. Firma postrzega technologię 5G mmWave jako odgrywającą coraz ważniejszą rolę, między innymi w technologii komunikacji bezprzewodowej i obrazowaniu. 5G mmWave charakteryzuje się krótkim zasięgiem oraz dużą przepustowością i szybkością. Technologia jest przeznaczona do rozwoju w sieciach kampusowych 5G oraz do zastosowań w pojazdach autonomicznych i przemyśle wytwórczym.
Widmo częstotliwości w granicach 26 GHz jest przydzielane wyłącznie zainteresowanym stronom w Niemczech przez agencje rządowe. Obecnie można je używać tylko do zastosowań lokalnych.
Samodzielna sieć kampusowa 5G ustanowiona w Centrum Przemysłu i Nauki Wernera von Siemensa działa niezależnie od publicznej sieci komórkowej Telekom. Cała infrastruktura - od anten i technologii systemów aktywnych po sieć szkieletową - pochodzi od firmy Ericsson. W oparciu o tę sieć flota robotów pracuje w centrum nad różnymi zastosowaniami. Do sterowania robotami często wystarcza samodzielna sieć 5G. Fale mmWave wchodzą w grę w momencie, gdy rosną wymagania dotyczące komunikacji i transmisji danych oraz przy rozwiązywaniu bardziej złożonych zadań.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- arcweb

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lupy niezbędnym narzędziem w pracy elektronika
Rozwój technologii i przemysłu sprawił, że precyzja i jakość stały się kluczowymi czynnikami w procesach produkcji i kontroli jakości. Lupy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-