Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-09-15  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-09-15
Doświadcz zdjęć własnymi dłońmi [video]
Doświadcz zdjęć własnymi dłońmi [video]
Doświadcz zdjęć własnymi dłońmi [video]
Student Lincoln University opracował metodę manipulowania ogromnymi zdjęciami wyświetlanymi na potężnym ekranie za pomocą samych gestów. System wykorzystuje technologię Microsoft Kinect, która umożliwia użytkownikowi wybranie obrazu, przewijanie i powiększanie za pomocą samych gestów ręki i wreszcie, wydrukowanie go.

I pomimo tego, że system w pierwotnym założeniu jest artystyczną instalacją, technologia ta mogłaby być wykorzystywana do manipulowania szczegółowymi zdjęciami astronomicznymi, albo zdjęciami z mikroskopów.

„To, co chciałem uzyskać, to zanurzenie człowieka w obrazach.” – stwierdził Samuel Cox z Lincoln University. „Jeśli pójdziesz do galerii fotografii, patrzysz na zdjęcia na ścianach, ale jest dość bierne doświadczenie; w zasadzie nie wchodzisz z nimi w interakcje.” – dodał.

Dostępna dziś technologia wykonywania zdjęć gigapikselowych w rzeczywistości sprowadza się do wykonania wielu cyfrowych zdjęć wysokiej rozdzielczości i połączenia ich.

Gigalinc - Immersive Photography from Sam Cox on Vimeo.



Cox wykorzystał lustrzankę jednoobiektywową o matrycy liczącej 16 megapikseli, wyposażoną w długoogniskowy obiektyw zainstalowany na zrobotyzowanym statywie, który umożliwia zaprogramowanie siatki koordynat. Wykonał on od 200 do 350 ujęć każdej sceny, z czego każde kolejne nakładało się na poprzednie w 30 procentach. Cały proces zajmuje około 45 minut.

Następnie połączył wszystkie te zdjęcia w jeden duży obraz.

W internecie można znaleźć udostępnionych wiele takich gigapikselowych zdjęć, wzbogaconych o interfejs umożliwiający manipulowanie nimi za pośrednictwem myszy.

Jednakże, według Coxa, metoda ta jest bardzo nieporęczna i utrudnia pełne wykorzystanie możliwości takich fotografii.

„Jedna rzecz, to zrobienie takiego zdjęcia, ale oglądanie ich, to już coś zupełnie innego. Chciałem wyjąć je z ekranu i bardziej ludzi zaangażować.” – stwierdził Cox.

Rozwiązaniem jest technologia rejestrowania ruchu Microsoft Kinect, która powstała na potrzeby gier, ale coraz powszechniej jest wykorzystywana jako interfejs w innych dziedzinach z realnego świata.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także