Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-06-10 | Ostatnia aktualizacja: 2010-06-10
EasyJet testuje detektor pyłu wulkanicznego

EasyJet testuje detektor pyłu wulkanicznego
System AVOID (powietrzny detektor i identyfikator obiektu wulkanicznego), porównywany do radaru wykrywającego popiół, został opracowany przez Freda Prata z Norwegian Institute for Air Research.
AVOID wykorzystuje wykonane przy użyciu podczerwieni zdjęcia, które trafiają następnie do pilotów i centrów kontroli lotów.
Według EasyJet, zdjęcia te pozwolą pilotom dostrzec chmurę pyłu wulkanicznego z odległości 100 kilometrów, na wysokości od 1,5 kilometra do 15 kilometrów. Dzięki temu piloci mogą odpowiednio wcześniej zmodyfikować trasę lotu tak, by chmurę ominąć.
Natomiast na ziemi, informacje z AVOID posłużą do stworzenia aktualnej mapy chmury pyłu wulkanicznego w oparciu o dane pozyskiwane w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe będzie otwarcie dużej części przestrzeni powietrznej, która inaczej pozostałaby podczas erupcji zamknięta.
„Ta pionierska technologia jest receptą na zamkniętą na ogromnym obszarze przestrzeń powietrzną.” – stwierdził Andy Harrisom, dyrektor wykonawczy EasyJet. „Detektor pyłu wulkanicznego pozwoli naszym jednostkom widzieć i unikać chmury, tak jak unikają dzięki radarom burz.” – dodał.
Pierwszy próbny lot testowego Airbusa 340 ma się dobyć w przeciągu dwóch miesięcy. Jeżeli próba zakończy się sukcesem, EasyJet zainstaluję tę technologię we własnych samolotach.
„Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) z radością wita fakt, iż linie lotnicze rozważają wprowadzenie tego rodzaju innowacji i z naszej strony uczynimy wszystko, by im w tym pomóc.” – powiedział Andrew Haines, dyrektor wykonawczy CAA.
„Należy pamiętać o tym, że to nie pilot, ale personel centrum kontroli lotów wyznacza trasę, w związku z czym takie działania wymijające mogą być w obliczu utrzymania kontroli nad całą przestrzenią wolniejsze i mniej efektywne.” – stwierdził Colin Brown, dyrektor Engineering at the Institution of Mechanical Engineers.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
150 lat „Przeglądu Technicznego (1866-2016)
Po upadku powstania styczniowego, Polska pogrążyła się w żałobie. Klęska miała wpływ nie tylko na stan ducha, ale także na gospodarkę,...
-
-
-