Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2023-08-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-08-28
Efektywny bieg czworonoga

Chociaż na rynku dostępnych jest sporo mobilnych czworonogów, wszystkie z nich wymagają silników, aby utrzymać chód. Nowy eksperymentalny mechanizm działa natomiast samodzielnie, po tym jak zostanie raz wprawiony w ruch.

Urządzenie zostało stworzone przez kanadyjskiego studenta robotyki Mickaëla Achkara w szwajcarskim instytucie badawczym EPFL na podstawie istniejących danych zarejestrowanych podczas ruchu faktycznie biegających psów. Dane pogrupowano w wiele wektorów opisujących główne osie ruchu psa, co z kolei posłużyło do opracowania projektu.

Powstały dzięki temu dwustronnie symetryczny robot ma metalowe pręty zamiast kości, wydrukowane w 3D polimerowe koła pasowe w stawach i cienkie stalowe linki symulujące ścięgna. Tak jak w przypadku prawdziwego psa, każda z jego czterech nóg ma trzy stawy, z których każdy jest mechanicznie skoordynowany z pozostałymi.

Kiedy Achkar i współpracownicy próbowali przetestować robota na bieżni z napędem silnikowym, ze zdziwieniem odkryli, że gdy robot zaczął biec, do jego utrzymania wystarczył ruch bieżni. Chociaż robot został wyposażony w silniki umożliwiające poruszanie każdą nogą, nie musiały one pozostawać włączone.

- Na początku myśleliśmy, że mógł to być przypadek - powiedział Achkar - Dlatego nieznacznie zmieniliśmy projekt i ponownie przetestowaliśmy robota.

Twórcy dodali przypominającą wahadło przeciwwagę do tylnej części robota, aby pomóc utrzymać go w ruchu po uruchomieniu. Maszyna nadal wykorzystuje swoje silniki do zadań, takich jak skakanie i pokonywanie przeszkód.

- Naszym celem nie jest konkurowanie z zaawansowanymi technologicznie robotami-psami, ale badanie projektów robotów inspirowanych naturą - powiedział Achkar - Oznacza to udoskonalenie podstawowej konstrukcji naszego robota i modyfikację pasywnych właściwości, tak aby do jego realizacji potrzebne były jedynie proste systemy sterowania.

Na poniższym filmie można zobaczyć go w akcji.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :