Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-06-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-06-24
EkoLEDy
EkoLEDy
EkoLEDy

Żarówki LED mogą być bardziej energooszczędne oraz żywotne niż ich żarowe odpowiedniki, ale są niestety przy tym o wiele droższe. Dzieje się tak, w dużej mierze, dlatego, że wykorzystują one pierwiastki ziem rzadkich. Wydobywanie oraz przetwarzanie tych pierwiastków okupione jest dodatkowo dużym ryzykiem. Obecnie Chiny skupiają w sobie praktycznie ich całą podaż na światowy rynek. Naukowcy są jednak, jak się wydaje, w stanie przedstawić alternatywne rozwiązanie, którym jest nowy materiał, który obniży koszt wytwarzania żarówek LED.

W zwykłych żarówkach LED, luminofory oparte o materiały ziem rzadkich wykorzystują niebieskie światło diod LED. LumiSands, firma spinoff z Uniwersytetu w Waszyngtonie, stworzyła materiał, który ponoć robi to samo, powodując, ze ostatecznie żarówka emituje światło o widmie zbliżonym do światła słonecznego. Co więcej, materiał stworzony jest z taniego i ogólnie dostępnego krzemu.

Firma wykonuje materiał poprzez trawienie nanocząsteczek płytki krzemowej. Następnie umieszcza w niej ultra-cienką membranę. Gdy ta jest wystawiona na działanie niebieskiego światła LED, mieni się na czerwono. Zmieszane barwy epatują ciepłym światłem zbliżonym do światła słonecznego.

Według współzałożyciela LumiSands, Chang-Ching Tu, cały proces może być przeprowadzony w laboratorium i powinien być łatwy do wdrożenia w standardowy proces produkcyjny.

Firma bada obecnie metody powodujące świecenie nanocząsteczek w różnych kolorach. Jest również w trakcie poszukiwania partnera przemysłowego, mając nadzieję na rozpoczęcie produkcji w przeciągu roku.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
gizmag
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (1)

  • LedFanatyk

    2013-06-27 18:18

    Największym problemem obecnie stosowanych luminoforów wcale nie jest cena, tylko niska sprawność, słabe trzymanie parametrów na przestrzeni czasu pracy oraz żywotność znacznie krótsza niż samej diody LED. Ponadto wciąż trudno jest uzyskać wysoki współczynnik oddawania barw. I dlatego naukowcy szukają doskonalszych metod, między innymi na zasadzie konwersji półprzewodnikowej oraz kwantowej. Ale tego typu metody nie są nagłym odkryciem LumiSand, tylko od kilku lat są udoskonalane również co najmniej przez Cree i Lumileds. Więc to żadna nowość :)

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :