Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-06-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-06-28
Elektroniczny detektor gazu
Elektroniczny detektor gazu
Elektroniczny detektor gazu
Naukowcy z belgijskiego Holst Centre i holenderskiego Imec opracowali metodę wytwarzania elementów aktywnych dla systemów sensorycznych, które mogą otworzyć drzwi do tańszych i sprawniejszych systemów wykrywania gazu, stosowanych w sektorze spożywczym oraz medycznym. Wykorzystali oni technikę drukowania atramentowego do stworzenia pokrytych polimerami mikromostków, które są w stanie wykryć w powietrzu chemikalia o stężeniu zaledwie kilku cząstek na milion.

Obecnie, czujniki tego rodzaju robione są z kryształów kwarcu, albo chemorezystorów, jednakże ich niska sprawność energetyczna czyni je bezużytecznymi w kontekście przenośnych systemów elektronicznych. „Naszym ostatecznym celem jest stworzenie niezależnych energetycznie systemów, które można by zintegrować z telefonem komórkowym.” – powiedział Sywert Brongersma, lider projektu.

Mikromostki zawierają gęsto ułożone piezoelektryczne ‘shakery’, które w zetknięciu z chemikaliami w powietrzu, wywołują wibracje. Zmiany postaci drgań są wskaźnikiem określającym obecność określonych chemikaliów.

Naukowcy twierdzą, że wysoki współczynnik długości do grubości mikromostków czyni czujnik szczególnie czułym na opary o niskim stężeniu.

„Można znaleźć wiele docelowych zastosowań.” – stwierdziła Mercedes Crego-Calama, drugi lider projektu. „Na przykład, aktualnie badamy monitorowanie wina i sera, ale w przyszłości, może być on wykorzystany przy inteligentnych opakowaniach spożywczych, albo do wykrywania ludzkich chorób.” – dodała.

Obecnie naukowcy pracują nad równoczesnymi pomiarami z różnych układów. Brongersma jest przekonany, że jeszcze w tym roku uda się opracować kilka prototypowych urządzeń.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także