Siemens Smart Infrastructure wprowadził na rynek swój pierwszy w pełni elektroniczny sofstart z technologią półprzewodnikową. SIMATIC ET 200SP e-Starter oferuje ochronę przeciwzwarciową, która jest tysiąc razy szybsza, a sam praktycznie się nie zużywa w porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami, takimi jak wyłączniki lub bezpieczniki.
Rozwiązanie to zapewnia optymalną ochronę silników, a także innych typów obciążeń, w których są używane. e-Starter oferuje również przyjazny dla różnych zastosowań system Smart Start i pełną integrację z TIA Portal.
W branżach, takich jak żywność i napoje, intralogistyka czy inżynieria mechaniczna silniki o wysokiej wydajności są używane w wymagających zastosowaniach, takich jak napędy systemów przenośnikowych lub pomp. Awarie i usterki mogą szybko doprowadzić do znacznych uszkodzeń linii produkcyjnych i wygenerowania dodatkowych kosztów. Sofstarty silników odgrywają więc ważną rolę - nie tylko niezawodnie rozpędzają silniki, ale także chronią je przed przeciążeniem i zwarciami.
SIMATIC ET 200SP e-Starter wykorzystuje technologię półprzewodnikową z tranzystorami polowymi z węglika krzemu i tlenku metalu (SiC MOSFET), co umożliwia ultraszybkie i bezzużyciowe przełączanie. Konwencjonalne rozwiązania mają stosunkowo długi czas reakcji, a w rezultacie urządzenie często wymaga wymiany w przypadku wystąpienia zwarcia. e-Starter wykrywa zwarcia niezwykle szybko i wyłącza się w czasie krótszym niż 4 µs. Urządzenie oferuje nieograniczone ilościowo wyłączenia zwarciowe i nie wymaga wymiany po zadziałaniu, co zwiększa dostępność i znacznie obniża koszty magazynowania części zamiennych.
Wysokie prądy rozruchowe są typowe dla silników o wysokiej sprawności, takich jak te w klasach efektywności energetycznej IE3 i IE4, co może prowadzić do niezamierzonych zadziałań urządzenia zabezpieczającego. Zoptymalizowane przełączanie fazowe i Smart Start SIMATIC ET 200SP znacznie zmniejszają prądy rozruchowe, a tym samym obciążenie elektryczne sieci podczas rozruchu. Ponadto minimalizowane są również skoki momentu obrotowego występujące podczas rozruchu bezpośredniego, co zauważalnie zmniejsza zużycie mechaniczne. Oznacza to, że wymaganych jest mniej prac konserwacyjnych.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- arcweb

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Case study - Redukcja hałasu poprzez instalację szybkozamykających się osłon
Prezentujemy Państwu case study projektu zrealizowanego u jednego z naszych klientów. Projekt dotyczył modernizacji prasy pod kątem redukcji...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-