Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2008-01-30  |  Ostatnia aktualizacja: 2008-01-30
Ethernet opanowuje automatykę
Ethernet opanowuje automatykę
Ethernet opanowuje automatykę
Ethernet przemysłowy jest coraz mocniej związany z sieciami automatyki na poziomie układów I/O oraz urządzeń z nimi związanymi. Jego integracja z architekturą przedsiębiorstwa następuje na coraz niższych poziomach. Analitycy z ARC Advisory Group szacują w swym najnowszym raporcie zatytułowanym ‘Ethernet-based Device Networks Worldwide Outlook’, że rynek urządzeń opartych o Ethernet będzie się przez najbliższe 5 lat rozwijał z roczną stopą wzrostu (CAGR) na poziomie 27,5 procent. Rynek, którego wielkość w 2007 roku określana była na milion węzłów, do roku 2012 może objąć nawet 3 miliony węzłów.

Obecnie Ethernet stał się wiodącym rozwiązaniem wykorzystywanym nawet przez najbardziej wymagające aplikacje automatyki napędów. Zawdzięcza to pojawieniu się standardów dedykowanych dla automatyki, inteligentnym strategiom wdrażania oraz swej niezawodności. Nawet ważniejsza od jego potencjału rozrostu okazuje się dziś być jego powszechność. „Standaryzacja powłok 1 i 2 Ethernet stack w ramach IEEE 802.3, czyni ten komercyjny produkt powszechnie dostępnym i znanym potencjalnym użytkownikom i OEM’om, jednakże każdy z większych dostawców pragnie wspierać swoje własne protokoły. Dla klienta oznacza to jedną wspólna fizyczną warstwę, oraz warstwę automatyki, na której rywalizuje ze sobą wiele konkurencyjnych protokołów,” – powiedziała Chantal Polsonetti, wiceprezes ARC i główny autor raportu.

Dostępność pojedynczej technologii sieciowej, która umożliwia pionową integrację wewnątrz przedsiębiorstwa, jest dla producentów wartością coraz cenniejszą. Łatwość integracji sieci, jest konfiguracji i rekonfiguracji oraz potencjalnie tańsza, bardziej płaska architektura umożliwiająca wymianę informacji w całej firmie może być wykorzystana choćby do optymalizacji procesu, czy zarządzania zasobami. Wspólna wiedza dotycząca konfiguracji, instalacji, utrzymania, czy wsparcia umożliwia redukcję liczebności wyspecjalizowanego personelu koniecznego do obsługi. Dostępność Ethernetu na całym świecie oraz wspieranie go przez kluczowych dostawców zarówno z sektora IT, jak i automatyki czyni go atrakcyjniejszym niż dedykowane sieci przemysłowe.

Ewidentnie powszechność Ethernetu przemysłowego jest przedkładana nawet nad otwartość. Dzieje się tak dlatego, że nawet w zintegrowanych aplikacjach wewnątrz sieci, odpowiednie protokoły i tak są wspierane. W segmencie automatyki napędu, Ethernet przemysłowy jest wdrażany nawet w aplikacjach jednego dostawcy, które nie wymagają obsługi komponentów plug-and-play innego.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
ARC
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :