Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-05-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-05-10
Europejskie konsorcjum zbuduje roboty strażackie
Europejskie konsorcjum zbuduje roboty strażackie
Europejskie konsorcjum zbuduje roboty strażackie
Komisja Europejska stworzyła konsorcjum specjalistów z uniwersytetów, firm zajmujących się robotyką oraz brytyjskiej straży i ratownictwa, mające na celu skonstruowanie robotów do zadań specjalnych.

Projekt ukrywający się pod nazwą ‘Guardians’ trwać będzie trzy lata i dysponuje budżetem na poziomie 2,7 miliona euro. Uczestniczą w nim uniwersytety i firmy z: Niemiec, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Portugalii i Turcji.

‘Guardians’ to grupa autonomicznych robotów stworzonych do prowadzenia poszukiwań w potencjalnie niebezpiecznych rejonach miejskich. To mogą być budynki pełne dymu, czy magazyny przemysłowe z toksycznymi substancjami. W takich sytuacjach, gdy wejście strażaków wiąże się, z dużym, niemożliwym do określenia, ryzykiem, roboty ‘Guardians’ posłużą do przeprowadzenia rekonesansu. Zgromadzone przez nie informacje pozwolą strażakom ocenić ryzyko i przyjąć najlepszą strategię działania.

W tym celu, roboty zostaną wyposażone w kamery, mikrofony i bardzo wrażliwe czujniki, które będą mogły badać skład chemiczny środowiska w celu wykrycia obecności niebezpiecznych substancji chemicznych.

Jeśli wypadek zdarzy się w niebezpiecznym środowisku, takim jak zakłady chemiczne, gdzie istnieje ryzyko toksycznej eksplozji, roboty mogą zostać posłane na ‘pierwszy ogień’, by zbadać powietrze, temperaturę i inne czynniki, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo. Roboty ostrzegą o toksycznych chemikaliach, zagwarantują komunikację, pomogą w lokalizacji i poszukiwaniach.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :