
Laboratorium Sztucznej Inteligencji Uniwersytetu w Zurychu (AI Lab) buduje naśladującego dziecko robota o nazwie Roboy. Miękka konstrukcja mierzy 1,2 metra i jest częścią wysiłków mających na celu stworzenie robotów, z którymi ludzie będą czuli się bardziej komfortowo w codziennych sytuacjach.
Prace nad robotem rozpoczęły się w czerwcu ubiegłego roku wraz z piętnastoma partnerami projektu oraz ponad czterdziestoma inżynierami i naukowcami. Strony te zapewniają wiedzę specjalistyczną i fundusze poprzez sponsoring i finansowanie społecznościowe.
Roboy opiera się na poprzednim projekcie zrealizowanym przez AI Lab - modelu Eccerobot. Zbudowany z tworzywa Roboy jest wzorowany na ludzkim układzie mięśniowo-szkieletowym, ale imitacja ta wykracza poza estetykę. Zamiast silników w stawach Roboy wykorzystuje zespoły silników, które napinają elastyczne cięgna, naśladując tym samym ludzki układ.
Roboy stanowi obecnie projekt badawczy. Zespół opracowuje nowe technologie z myślą o skalowalnej produkcji przy użyciu technologii CAD i druku 3D, aby umożliwić pełną produkcję robotów w ciągu kilku dni od opracowania.
Misją Roboya jest także promowanie akceptacji robotów usługowych poprzez sprawienie, aby ludzie czuli się bardziej komfortowo, mając je cały czas w swoim pobliżu. W obliczu starzenia się populacji takie roboty będą odgrywały coraz bardziej istotną rolę we wspieraniu osób starszych w kontynuowaniu niezależnego życia.
Roboy po raz pierwszy pojawi się publicznie na wystawie Robots on Tour 9 marca przyszłego roku, aby uczcić 25. rocznicę istnienia AI Lab. Poniższy film pokazuje go w akcji.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newatlas

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zautomatyzować każdy proces przemysłowy?
Automatyzacja procesów jest kluczem do obniżania kosztów produkcji. Nie zawsze jest to proste, bo na proces przemysłowy składa się wiele...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-