
Nowe urządzenie półprzewodnikowe, które są w stanie emitować dwa różne kolory, zostały stworzone przez grupę naukowców w Stanach Zjednoczonych. Otwiera to potencjalnie możliwości zastosowania oświetlenia LED w tańszy i wydajniejszy sposób, niż dotychczas.
Urządzenie wykorzystuje najnowsze nanomateriały i procesy, które pozwalają na emisję zielonego i czerwonego światła w oddzielnych falach o długości w zakresie 97nm. Zapewnia o wiele większą przepustowość niż dotychczas używane półprzewodniki. Co więcej, jest bardziej energooszczędne niż tradycyjne diody LED. Ich światło jest skupione w podobny sposób, jak plamka lasera.
Jedną z głównych właściwości półprzewodników jest to, że emitują światło o określonej długości fali. To właśnie ta właściwość doprowadziła do szerokiego zastosowania diody LED. Zakres długości fali, w którym dany półprzewodnik może emitować światło, znany również jako przepustowość, zazwyczaj ogranicza się do zaledwie kilkudziesięciu nanometrów. Dla wielu zastosowań, takich jak oświetlenie, zakres ten powinien mieścić w zakresie całego światła widzialnego, tj. 300nm.
Pojedyncze elementy półprzewodnikowe nie mogą emitować światła w całym spektrum światła widzialnego. Dlatego muszą być grupowane, by się wzajemnie uzupełniać. Jest to drogie rozwiązanie i jest w dużej mierze powodem, przez który nie są jeszcze stosowane powszechnie w oświetleniu.
Naukowcy z Arizona State University wykorzystali proces zwany osadzaniem z fazy gazowej, który pozwolił na utworzenie szablonów o długości 41nm wykonanych z siarczku kadmu proszków selenku kadmu.
„Emisja wielu wielokolorowego światła z pojedynczego nanodrutu miała miejsce już w przeszłości, ale my stworzyliśmy dwa lasery emitujących różne kolory. Aby zrealizować tego typu mieszankę z pojedynczych LED-ów, trzeba by było dużych nakładów finansowych. W związku z tym, technologia jest bardzo interesująca i potencjalne ważna technologicznie. Oprócz oświetlenia, w przyszłości może zostać użyta w zastosowaniach fluoroscencyjnych oraz do wykrywania substancji chemicznych.", podsumował autor badań.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- phys.org

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Lupy niezbędnym narzędziem w pracy elektronika
Rozwój technologii i przemysłu sprawił, że precyzja i jakość stały się kluczowymi czynnikami w procesach produkcji i kontroli jakości. Lupy...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-