Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Suzhou Veichi Electric CO., Ltd.
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2023-04-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-04-27
Innowacyjny podwodny robot
fot. pixabay
fot. pixabay

Brytyjscy naukowcy stworzyli robota w formie ryby, który może służyć do poszerzenia zakresu podwodnych badań człowieka. Konstrukcja wiernie naśladuje ruch występujący w naturze.

Naukowcy z Uniwersytetu Bristolskiego wyjaśnili w komunikacie prasowym, że robot został wyposażony w skręcony i zwinięty polimer TCP, który napędza go do przodu oraz lekki i niedrogi układ, który wykorzystuje zmiany temperatury do generowania ruchu.

- TCP działa, kurcząc się po podgrzaniu jak mięśnie i przekształcając dzięki temu energię w ruch mechaniczny. Materiał użyty w tej konstrukcji jest wystawiony na działanie ciepła poprzez wymuszenie przepływu prądu przez przewodnik elektryczny - podsumowali wynalazcy.

W wyniku zminimalizowania odległości między TCP po jednej stronie robota, a sprężyną po drugiej, aktywacji ulega tylna płetwa, umożliwiając osiągnięcie zróżnicowanych prędkości. Falujący ruch płetwy i klapy ogonowej zależy wprost od częstotliwości prądu elektrycznego.

- Siłownik TCP wykazuje atrakcyjne właściwości masowe, zapewnia niskie koszty, wysoką gęstości energii i powstaje w wyniku nieskomplikowanego procesu produkcyjnego - powiedział główny autor wynalazku Tsam Lung You - Może być wykonany przy tym z bardzo łatwo dostępnych materiałów, takich jak żyłka wędkarska.

Konstrukcję zaprezentowano na 6. Międzynarodowej Konferencji IEEE-RAS na temat Miękkiej Robotyki RoboSoft 2023.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
ndtv
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także