Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-10-30 | Ostatnia aktualizacja: 2009-10-30
Inżynierowie budują czujnik osuwania się zbocza

Inżynierowie budują czujnik osuwania się zbocza
Ten roczny projekt, finansowany przez Engineering and Physical Sciences Research Council, prowadzony jest przez Neila Nixona, profesora inżynierii geotechnicznej. Jego współpracownikami są Matthew Spriggs z Loughborough University, oraz Richard Ogilvy i Philip Meldrum z BGS.
Badania są kontynuacją projektu ALARMS (System Monitorowania Akustycznego w Czasie Rzeczywistym), który realizowany był od października 2005 roku do maja 2009 roku, a którego celem było stworzenie i przetestowanie systemu wczesnego ostrzegania dla zboczy.
„Tysiące ludzi na całym świecie ginie co roku w wyniku osunięcia się zbocza.” – stwierdził Dixon. „Oprócz zagrożenia dla ludzi w krajach rozwijających się, gdzie osuwiska powodowane mogą być przez naturę, choćby w postaci trzęsień ziemi, czy ulewnych deszczów, zagrożenie istnieje również w krajach rozwiniętych, tyle że dotyczy bardziej strat ekonomicznych. Urządzenie takie jak to umożliwiłoby wczesne reagowanie na zagrożenie.” – dodał.
Dostępne dziś urządzenia do wczesnego ostrzegania przed osuwaniem się zbocza są kosztowne i bardzo ograniczone. Naukowcy zajęli się tym zagadnieniem zdając sobie sprawę z tego, że skonstruowanie szeroko dostępnego czujnika mogłoby uratować setki ludzkich istnień.
Urządzenie mierzy stabilność zboczy wykorzystując czujnik, który odbiera fale akustyczne wysokich częstotliwości, pochodzące z warstw gleby poruszających się pod ziemią.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
35 NAJCIEKAWSZYCH PRZEDSIĘWZIĘĆ Z ZAKRESU PRZEMYSŁ 4.0
Bardzo ważne wskazówki dla wszystkich śledzących rozwój nowych technologii i wdrażanie Przemysłu 4.0 przekazało niemieckie Stowarzyszenie AMA...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-