Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-02-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-02-27
Jadalne „etykiety” RFID
Jadalne „etykiety” RFID
Jadalne „etykiety” RFID
Naukowcy po raz kolejny zaskoczyli nowymi zastosowaniami dla etykiet RFID (identyfikacja na częstotliwościach radiowych). Najnowszym pomysłem Kodak’a jest użycie ich do sondowania ludzkiego układu trawiennego.

Etykiety RFID są miniaturowymi radio chipami, które rezonują z pojedynczym sygnałem, który w nie „uderza”. Te Kodak’a są całkowicie bezpieczne dla żołądka, gdyż w całości są strawne. Zostaną one pokryte warstwą żelatyny, która po chwili w żołądku zwyczajnie się rozpuści. Pacjent po połknięciu „etykiety” siada po prostu obok nadajnika i odbiornika radiowego.

Po pewnym czasie przestają działać strawione przez kwasy gastryczne. Nim to się jednak stanie, przez pewien czas „podróżują” przez układ trawienny umożliwiając monitorowanie go.

Kodak twierdzi, że zastosowanie dla „etykiet” RFID jest znacznie szersze. Można by je umieszczać w sztucznym kolanie, albo w stawie biodrowym tak, by uszkodzenie stawu powodowało zniszczenie „etykiety”, co informowałoby o zaistnieniu konieczności zabiegu. Można by również umieszczać „etykiety” na lekach tak, by można było monitorować, czy rzeczywiście zostały one przez pacjenta przyjęte.

Nawigacja satelitarna staje się dla współczesnych kierowców narzędziem niezbędnym. Ma ona jednak istotną słabość, GPS działa przez porównanie sygnału z co najmniej trzech satelitów. Oznacza to, iż jest on bezużyteczny w tunelach, czy gęsto zabudowanych obszarach.

Dwóch wynalazców z Cambridge właśnie patentuje system, który mógłby umożliwić satelitom określenie pozycji nawet wtedy, gdy sygnał jest blokowany.

Dach budynku, albo ziemia nad tunelem jest zaopatrzona w co najmniej cztery anteny kierunkowe zwrócone w różne obszary nieba. Anteny te odbierają sygnał GPS, następnie wzmacniają go i przekierowują do specjalnych punktów pod ziemią.

Dzięki temu GPS działać będzie również w miejscach, gdzie dotąd było to niemożliwe, pozwalając określić dokładnie pozycję w tunelach, parkingach podziemnych, czy gęsto zabudowanych miastach. Technologia ta mogłaby również umożliwić zastosowanie GPS’u wewnątrz budynków.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
NewScientistTech
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :