
Naukowcy z MIT przeprowadzili analizy, z których wynika, że rezygnacja z sygnalizacji świetlnej na rzecz komunikujących się ze sobą pojazdów pozwoli dwukrotnie zwiększyć przepustowość ulic.
Badacze podczas tworzenia modeli matematycznych założyli, że samochody są wyposażone w czujniki, które pozwalają utrzymać im bezpieczną odległość pomiędzy sobą. Dzięki temu zaoszczędzony został czas tracony na czekanie na zmianę świateł. Sam system okazuje się o wiele bardziej wydajny, natomiast kierowcy mogą być pewni, że ich samochód znajdzie się na skrzyżowaniu, kiedy będzie czekać na niego miejsce. Brak potrzeby zatrzymywania się pozwoliłby przy okazji docierać podróżnym do celu o wiele szybciej.
Zdaniem naukowców scentralizowany system kierowania ruchem mógłby dobierać prędkość przejazdu przez skrzyżowania w zależności od natężenia ruchu, optymalizując tym samym jego przepustowość. Ich następnym krokiem będzie analiza skutków wprowadzenia takiego systemu dla komunikacji w całym mieście, a w szczególności wpływu na sąsiadujące ze sobą skrzyżowania.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- kopalniawiedzy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czym jest Internet Rzeczy?
Zobacz pełną wersję artykułu na Poradniku Automatyka >> Początki IoT Większość z nas posiada podstawową wiedzę, czym jest Internet ....
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-