Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-06-05   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-06-05
Jak prawidłowo wdrożyć system MES?
Jak prawidłowo wdrożyć system MES?

Wdrożenie systemu MES przynosi bardzo wiele korzyści, ale nie jest to wcale tak proste zadanie, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla wszystkich firm produkcyjnych, które są zainteresowane wdrożeniem systemu MES, ale nie mają zielonego pojęcia jak za to się odpowiednio zabrać.

 

O czym należy pamiętać?

Nowoczesne systemy MES wywierają bardzo duży wpływ na sposób funkcjonowania poszczególnych zakładów produkcyjnych, dlatego też warto odpowiednio przygotować się do wdrożenia tego systemu i dobrze go zaplanować. Przed wdrożeniem systemu MES warto dokonać precyzyjnej analizy całego procesu produkcyjnego, dzięki czemu będzie można wytypować te obszary, które nie działają sprawnie.

Tylko dzięki dokładnej i szczegółowej analizie można ustalić, czy wdrożenie nowego systemu przyniesie satysfakcjonujące rezultaty i rozwiąże ewentualne problemy. Dobrym pomysłem jest również określenie mierzalnych celów wdrożenia systemu MES. Naszym głównym celem może być nie tylko ograniczenie strat produkcyjnych, ale również podniesienie wartości wskaźnika OEE albo gromadzenie cennych informacji o wytwarzanym produkcie.


Wybór najlepszego systemu MES

Kluczem do sukcesu jest nie tylko prawidłowe wdrożenie systemu MES, ale również wybór odpowiedniego narzędzia. Na rynku jest wiele godny uwagi systemów MES, które różnią się między sobą możliwościami i dostępnymi funkcjami.

Warto zapoznać się z poszczególnymi rozwiązaniami, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie dokonać udanego zakupu. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie wybrać i wdrożyć system MES, powinny skorzystać z fachowego doradztwa. Każda fabryka i system produkcyjny jest inny, dlatego też różne systemy mogą się w nich sprawdzić.


Przygotowanie pracowników

Aby wdrożyć system MES należy przygotować nie tylko infrastrukturę techniczną, ale również poszczególnych pracowników. Mowa tutaj przede wszystkim o kluczowych użytkownikach sytemu. Dzięki krótkiemu przeszkoleniu pracowników znacząco wzrosną szanse na to, że wdrożenie przyniesie realne korzyści.

Do wyboru i samego wdrożenia systemu MES powinno włączyć się kierowników wszystkich działów. Wynika to oczywiście z tego, że ich funkcjonowanie w mniejszym lub większym stopniu może ulec zmianie po wdrożeniu.

Na samym końcu warto zadbać o to, aby nowy system MES był odpowiednio zintegrowany z pozostałymi systemami. Przed wdrożeniem warto wziąć pod uwagę nie tylko systemy z których obecnie się korzysta, ale również te, które planuje się wdrożyć w niedalekiej przyszłości.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z BPSC

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
bpsc.com.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.