
Trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwo zajmujące się obróbką skrawaniem, jeśli w jego wyposażeniu nie znajdzie się elektrowrzeciono. Jest ono bowiem jednym z głównych narzędzi, za pomocą których będziemy w stanie wywiercić otwory i nadać kształt różnym materiałom. Wybór pierwszego elektrowrzeciona jest niestety problematyczny dla wielu osób, ponieważ nie ma czegoś takiego jak uniwersalny model, który równie dobrze sprawdzi się do obróbki miękkiej sklejki oraz litego drewna, nie wspominając już o znacznie twardszych materiałach. Na co zatem należy zwracać szczególną uwagę podczas wyboru elektrowrzeciona?
Konstrukcja i moc elektrowrzeciona
Wysokiej klasy wrzeciono skonstruowane jest w oparciu o wydajny silnik indukcyjny oraz łożyska, a to wszystko powinno być zamknięte w szczelnej, metalowej obudowie. Dzięki temu cała konstrukcja będzie odporna na różnego rodzaju wstrząsy, które mogą występować podczas obróbki wybranego przez nas materiału. W trakcie pracy może powstawać pył, dlatego należy upewnić się, czy obudowa jest szczelna. W przeciwnym razie drobinki skrawanego materiału mogą dostać się do mechanizmu, a to z kolei może skutkować uszkodzeniem sprzętu.
Wybierając pierwsze elektrowrzeciono powinniśmy kierować się przede wszystkim tym, jakie materiały będziemy obrabiać w przyszłości. Jeżeli będziemy zajmować się obróbką litego drewna lub twardych metali, może nam być potrzebna duża moc. W przypadku miękkich tworzyw a nawet cienkich stalowych blach, pożądana jest mniejsza moc, ponieważ materiały te są bardziej plastyczne, więc większy moment obrotowy mógłby je uszkodzić.
Bardzo ważnym elementem całej konstrukcji elektrowrzeciona są łożyska, które zazwyczaj wykonuje się z metalu, jednak bez problemu znajdziemy także sprzęt, do którego budowy użyte zostały łożyska ceramiczne. Te drugie polecane są często podczas wyboru elektrowrzeciona, którego zadaniem będzie praca na bardzo wysokich obrotach. Ceramiczne łożyska są znacznie lżejsze od tych wykonanych z metalu, dzięki czemu ich tarcie jest mniejsze, a to z kolei wpływa na wolniejsze nagrzewanie się sprzętu i może znacząco wydłużyć żywotność całej konstrukcji.
Elektrowrzeciono – uniwersalność sprzętu
Już na wstępie powinniśmy sobie uświadomić, że nie ma czegoś takiego jak elektrowrzeciono do wszystkiego. Nawet najbardziej zachwalana i najdroższa konstrukcja będzie miała spore problemy w pracy z materiałami o różnych stopniach twardości i plastyczności. W tej kwestii bardzo ważną rolę odgrywa stopień nagrzewania się sprzętu, a to z kolei zależy w dużej mierze od jego mocy. W tym miejscu warto zaznaczyć, że duża moc wcale nie musi oznaczać bardzo wysokich obrotów.
Elektrowrzeciona o dużej mocy zazwyczaj są wykonane w oparciu o metalowe łożyska o sporej średnicy. Ich rozmiar oraz waga sprawiają, że podczas pracy powstaje większe tarcie, a to z kolei prowadzi do szybszego nagrzewania się urządzenia. W rezultacie elektrowrzeciona o dużej mocy mają zwykle niższy moment obrotowy. Z tego powodu łożyska są często wykonane z lżejszej i bardzo wytrzymałej ceramiki, która charakteryzuje się lżejszym tarciem, a więc i wolniejszym nagrzewaniem się. Najczęściej jednak elektrowrzeciona o wysokiej prędkości obrotowej charakteryzują się niższą mocą, aby zapobiec przegrzaniu się konstrukcji.
Prędkość pracy elektrowrzeciona
Wysokich obrotów warto używać podczas obróbki materiałów stosunkowo miękkich, łatwo poddających się obróbce, takich jak na przykład miękkie drewno czy aluminium. Jeżeli planujemy pracować z twardymi materiałami, takimi jak twarda stal nierdzewna, wówczas o wiele lepszy komfort pracy uzyskamy, jeśli elektrowrzeciono będzie pracować na wolniejszych obrotach z większą mocą. Jeżeli zależy nam na tym, aby komfort pracy stał na możliwie jak najwyższym poziomie, warto posiadać także falownik, za pomocą którego będziemy w stanie zmniejszyć dopływ mocy, dzięki czemu będziemy mieć większy wpływ na to, w jakim tempie nagrzewa się konstrukcja elektrowrzeciona.
W przypadku gdy nasza praca polega na obróbce skrawaniem materiałów o zupełnie różnych stopniach twardości i plastyczności, rozsądnie jest zainwestować w dwa różne elektrowrzeciona dostosowane kolejno do pracy z miękkimi oraz twardymi materiałami. To nie tylko pozytywnie wpłynie na komfort pracy i skróci jej czas, ale także zmniejszy ryzyko uszkodzenia sprzętu podczas obróbki. Pamiętajmy, aby od czasu do czasu dać sprzętowi ostygnąć, szczególnie podczas pracy z twardymi materiałami. Jeśli będziemy dbać o elektrowrzeciono, będzie nam ono służyć przez wiele lat, nawet jeżeli wybraliśmy stosunkowo niedrogi model.
Artykuł powstał we współpracy z www.ploteryfrezujace.com.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- ploteryfrezujace.com

Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Różne wymagania – adaptacyjna produkcja, czyli maszyny specjalnego...
W przypadku firmy konstruującej maszyny specjalnego przeznaczenia, takiej jak Singer & Sohn, sukces zależy od możliwości szybkiego i skutecznego...
-
-
-