Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2021-05-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-05-06
Jakie są rodzaje czytników kodów kreskowych?

Czym się różnią i gdzie są wykorzystywane?

Jakie są rodzaje czytników kodów kreskowych?

Z czytnikami kodów kreskowych spotykamy się na co dzień — w sklepie, na stacji benzynowej czy opłacając bilet parkingowy. To urządzenia, które stosowane są na szeroką skalę w łańcuchu dostaw. Jak działają czytniki kodów kreskowych i jakie są ich rodzaje?

 

Specjalista od dekodowania informacji

Czytnik kodów kreskowych to urządzenie, którego głównym zadaniem jest odczytywanie informacji zakodowanych w specjalnym znaku graficznym, czyli kodzie kreskowym. Zasada działania skanera jest dość prosta. Wykorzystywana jest w nim technika odczytu optycznego, w której światło odbite od danego kodu przekształcane jest na sygnały elektroniczne. Te sygnały przesyłane są następnie do dekodera, który "tłumaczy" informacje zawarte w kodzie kreskowym i przesyła je do systemu komputerowego. Dzięki działaniu czytnika możemy w prosty i szybki sposób odczytywać wiele kodów kreskowych znajdujących się na produktach, paczkach kurierskich czy dokumentach.

 

Rodzaje czytników kodów kreskowych

W związku z tym, że czytniki kodów kreskowych stosowane są w różnych sektorach gospodarki, na rynku dostępne są w wielu wariantach i funkcjonalnościach. Możemy je rozróżnić ze względu na technikę czytania, sposób komunikacji czy zastosowanie w konkretnych branżach.

Zasadniczo dostępne są trzy rodzaje skanerów kodów kreskowych: czytniki laserowe, diodowe CCD oraz skanery wizyjne 2D Area Imager potocznie nazywane imagerami.

 

Czytniki diodowe CCD

Czytniki diodowe CCD to najprostsza i najtańsza opcja. Przeznaczone są do odczytu prostych, jednowymiarowych kodów kreskowych 1D. Ich zaletą jest bez wątpienia cena i wytrzymała konstrukcja. Doskonale radzą sobie również w sytuacji, gdy musimy odczytywać kody niskiej jakości lub znajdujące się na ekranach telefonów czy komputerów. Działają wolniej niż czytniki laserowe i wymagają bliskiej odległości odczytu.

 

Laserowe czytniki kodów kreskowych

Czytniki laserowe to zdecydowanie najczęstsze i najpopularniejsze urządzenia stosowane w wielu branżach. Dekodują one znaki graficzne za pomocą wiązki laserowej. Wyróżniają się szybkością działania, doskonałą jakością odczytu, a także możliwością skanowania danego kodu kreskowego pod wieloma kątami.

 

Skanery wizyjne 2D Area Imagers

Jeżeli potrzebujesz czytnika wszechstronnego umiejącego odczytywać kody jedno - i dwuwymiarowe z różnych powierzchni, wówczas najlepszą opcją będzie skaner wizyjny 2D. To bardzo wszechstronne i szybkie urządzenie, które radzi sobie praktycznie w każdych warunkach. Potrafi odczytać kody pod każdym kątem, nawet te bardzo uszkodzone. Niestety area imagery należą również do najdroższych typów czytników dostępnych na rynku.

 

Czytniki stacjonarne i mobilne

Oprócz techniki czytania kodów istotny jest również sposób użytkowania danego skanera. W zależności od potrzeb możemy wyposażyć się w skanery stacjonarne (np. ladowe), które często spotykamy w kasach w hipermarketach lub skanery przenośne ręczne, bezprzewodowe (przypominające pistolet, zob. https://sebitu.pl/jak-wybrac-skaner-kodow-kreskowych/). Te drugie bardzo często wykorzystywane są w handlu i logistyce, gdzie potrzebujemy lekkiego, przenośnego urządzenia do zbierania informacji.

Tam, gdzie urządzenia muszą pracować w trudnych i wymagających warunkach np. na hali produkcyjnej czy magazynie, stosowane są również tzw. skanery kodu przemysłowe (zob. https://sebitu.pl/jak-wybrac-skaner-kodow-kreskowych/). Ten typ urządzeń przystosowany jest do pracy w szczególnie trudnych warunkach jak wysokie zapylenie, wilgotność powietrza czy ekstremalne temperatury.

Czytniki bardzo często są elementami innych urządzeń magazynowych takich jak terminale mobilne czy kolektory danych (tzw. kolektory magazynowe, zob. https://sebitu.pl/jak-wybrac-terminal-kolektor-danych/). Umożliwiają tym samym szybkie i bezbłędne odczytanie danych zawartych w kodzie kreskowym, które są gromadzone, przetwarzane i przesyłane do systemu.

Czytnik kodów kreskowych to bez wątpienia urządzenia, które znacznie usprawniają i przyspieszają proces identyfikacji towarów w przedsiębiorstwie czy magazynie. Obok kolektorów danych i drukarek etykiet stanowią podstawowe wyposażenie systemu identyfikacji danych. Z tego względu wybierając skaner czytników należy dokładnie przeanalizować ofertę i wybrać ten, który będzie doskonale wpisywał się w potrzeby firmy.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
sebitu.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »