Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-07-23  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-07-23
Jeszcze sprytniejsze RFID
Jeszcze sprytniejsze RFID
Jeszcze sprytniejsze RFID
Dzięki inteligentnej technologii RFID, możliwa jest zdalna identyfikacja przedmiotów, zwierząt, a nawet ludzi. Możliwe jest też przesyłanie i przechowywanie zgromadzonych informacji w bazach danych. Teraz, dzięki Björnowi Nilssonowi z Halmstad University, technologia ta będzie jeszcze inteligentniejsza. Zaprezentował on rozwiązanie, które sprawia, że jest ona nawet o 60 procent sprawniejsza, a dzięki temu i bardziej energooszczędna.

Etykiety RFID są dziś obecne w bardzo wielu obszarach, w których konieczne jest śledzenie, identyfikowanie i magazynowanie danych. Takie branże, jak logistyka, transport, czy hodowla zwierząt, stają się dzięki zastosowaniu nowoczesnych etykiet bardziej efektywne.

Dzięki odkryciu Björna Nilssona, powstało rozwiązanie, które czyni system RFID jeszcze sprawniejszym. Opracował on protokół, który stanowi zasady komunikacji pomiędzy czytnikami i etykietami dla aktywnych etykiet RFID, które wymuszają oszczędność energii i wydłużają żywotność baterii. W efekcie, możliwa jest produkcja prostszych i tańszych etykiet.

Dzisiejsze aktywne etykiety miały mocno ograniczone zastosowanie ze względu na energochłonność i wysokie koszty produkcji. Istnieje natomiast ogromne zapotrzebowanie na energooszczędne etykiety o dłuższej żywotności.

Istnieje jednak jeszcze jedna trudność. Jeśli wiele etykiet minie czytnik w tym samym czasie, istnieje ryzyko, że nie wszystkie zostaną odczytane.

„To o to właśnie chodzi. Nie mogą się wzajemnie zakłócać. Komunikacja musi odbywać się w sposób zorganizowany. Oczekujemy również, że etykiety zużyją tak mało energii, jak tylko jest to możliwe. Tego dotyczy moje badanie: jak czytniki i etykiety mogą się komunikować ze sobą równocześnie efektywnie i bez wzajemnego zakłócania się.” – stwierdził Björn Nilsson.

Kolejnym krokiem jest opracowanie aktywnej etykiety z pojedynczym obwodem. Björn Nilsson już nad tym pracuje. Razem z kolegą z Halmstad University, Emilem Nilssonem, realizują projekt , w którym Björn zajmuje się komunikacją pomiędzy czytnikami i etykietami, a Emil dba o to, by elektronika działał sprawniej.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Science Daily
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także