Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-05-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-05-10
Kamery FLIR w kontroli jakości ram rowerów wyczynowych
Kamery FLIR w kontroli jakości ram rowerów wyczynowych
Kamery FLIR w kontroli jakości ram rowerów wyczynowych
Dział Advanced Thermal Solutions firmy FLIR opublikował prezentację zastosowania swoich kamer termowizyjnych przez niemiecką firmę Carl Messtechnik do prowadzenia testów jakości mających na celu wykrycie spowodowanych naprężeniami defektów ram rowerowych wykonanych z materiałów na bazie włókna węglowego.

Sposób, w jaki zachowuje się rama z włókna węglowego w przypadku uszkodzenia jest zupełnie inny, niż w przypadku tradycyjnej ramy metalowej. Zamiast giąć się, rama z włókna niespodziewanie pęka. Może to prowadzić do poważnych obrażeń, a nawet śmierci rowerzysty. Dzięki zastosowaniu termografii impulsowej, wykrycie ukrytych wad ramy jest możliwe zanim taki wypadek się wydarzy.

„Zwykle rowery z ramami z włókna nie są tanie, więc takie testy nie tylko chronią Twoje bezpieczeństwo, ale też pieniądze.” wyjaśnia Volker Carl, specjalista w zakresie termografii i właściciel Carl Messtechnik. Klienci firmy zlecają testy z różnych powodów. „Niektórzy mieli na rowerze drobny wypadek i chcą się upewnić, że nie spowodował on wewnętrznych uszkodzeń roweru. Inni kupili rower z drugiej ręki i chociaż z zewnątrz wygląda on świetnie, to chcą mieć pewność, że ich jednoślad nie ma żadnych ukrytych wad.”

Takie wady czy uszkodzenia nie muszą być spowodowane upadkiem czy zderzeniem. „Ramy z włókna węglowego bywają nadzwyczaj wrażliwe na pewne rodzaje naprężeń. Zwykłe przewrócenie na krawędź krawężnika czy nawet zbyt mocne przykręcenie mocowania do bagażnika dachowego samochodu może spowodować powstanie niewidocznych gołym okiem pęknięć czy rozwarstwień. Wtedy całkowite złamanie ramy to kwestia kilku dni użytkowania.

Do prowadzenia testów, firma Carl Messtechnik wykorzystuje tzw. termografię impulsową. „Poddajemy ramę działaniu impulsu termicznego, wykorzystując kamerę FLIR do rejestracji przepływu ciepła. Analiza różnic w tym przepływie pozwala stwierdzić, czy w materiale występują jakieś defekty. Mamy dzięki temu unikalną możliwość zajrzenia w strukturę materiałów z włókien węglowych.”

Sprawdzenie jednego elementu ramy to kwestia 10 sekund, całą ramę bada się w czasie 2 minut, a późniejsza analiza wyników zajmuje 10 minut.

Wczesne wykrycie uszkodzeń ramy z włókna węglowego pozwala przeprowadzić jej naprawę. Chociaż jest ona dość skomplikowana, to niejednokrotnie pozwala uczynić ramę nawet mocniejszą niż w chwili opuszczenia fabryki.

(bj)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
FLIR
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :