Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-08-05  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-08-05
Klucz do taniej fotoniki
Klucz do taniej fotoniki
Klucz do taniej fotoniki

Naukowcy z North Carolina State University twierdzą, iż udało im się opracować bardziej dokładne pomiary skuteczności polimeru MEH-PPV we wzmacnianiu światła. Odkrycie to skutkować może opracowaniem nowej generacji laserów i urządzeń fotonicznych.

„Poprzez poprawę stopnia rozumienia właściwości tego materiału, możemy zbliżyć się do dalekosiężnego celu obranego przez przemysł – wykorzystania MEH-PPV do stworzenia tańszej i bardziej elastycznej technologii fotonicznej.", powiedział dr Lewis Reynolds, autor artykułu opisującego badania.

MEH-PPV jest tanim polimerem, który może być zintegrowany z układami krzemowymi. Naukowcy starali się użyć go do konwersji energii elektrycznej na światło lasera. Dzięki osiągnięciu takiego celu, udałoby się stworzyć urządzenia, takie jak wzmacniacze optyczne i czujniki chemiczne.

Według NCSU, największym problemem jest wzmocnienie MEH-PPV. Jest ono wyznacznikiem możliwości wzmacniania światła, a w celu dalszego rozwoju techniki laserowej, niezbędne jest zrozumienie natury tego procesu.

Badaczom udało się je określić, dzięki zaaplikowaniu na MEH-PPV pulsującego światła laserowego i mierzeniu jego odpowiedzi optycznej. Do tego celu użyli impulsów generowanych z częstotliwością 10Hz, przy czym każdy impuls trwał zaledwie 25 pikosekund. Poprzednie prace nad określeniem wzmocnienia MEH-PPV nie przyniosły rezultatów, ponieważ impulsy pomiarowe trwały zbyt długo (ponad 1000 razy dłużej).

„Długie impulsy laserowe spowodowały degradację termiczną materiału, zmieniając jego strukturę na poziomie molekularnym.", powiedział dr Zach Lampert, współautor pracy. „Przy znacznej minimalizacji długości ich trwania udało nam się ograniczyć efekty cieplne i dokonać dokładnego pomiaru."

Naukowcy twierdzą, iż wyniki ich badań są powtarzalne i pozwolą w najbliższym czasie na realny wzrost zastosowania urządzeń fotonicznych.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
theengineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także