Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-04-16   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-04-16
Krakowski satelita zostanie wyniesiony na orbitę
fot. pixabay
fot. pixabay

Zbudowany przez krakowskich studentów KRAKsat zostanie w środę wyniesiony w przestrzeń kosmiczną, będąc piątym polskim satelitą przebywającym na orbicie okołoziemskiej.

KRAKsat to nowatorska konstrukcja stworzona w ramach współpracy AGH oraz UJ, która do sterowania swoją orientacją wykorzystuje ciecz magnetyczną. Satelita ma działać przez około rok, by po tym czasie spalić się w ziemskiej atmosferze.

Start satelity będzie miał miejsce w ośrodku NASA na wyspie Wallops w USA. W kosmos wyniesie ją rakieta Antares 230, a sam zostanie umieszczony w statku kosmicznym Cygnus.

W satelicie umieszczono kartę microSD, na której przechowane są zdjęcia zebrane przez studentów w ramach akcji „Lecę w kosmos!". Ponad 1,2 tysięcy internautów z całej Polski przesłało konstruktorom zdjęcia lub inne pliki graficzne, które ci zapisali na nośniku.

Jednak główną misją maszyny jest przetestowanie ferrofluidowego koła zamachowego. Gdy satelita trafi na orbitę, umieszczona w nim ciecz magnetyczna zostanie wprowadzona w ruch wirowy, powodując pośrednio zmiany prędkości i kierunku obrotów. Innowacyjne rozwiązanie ma potencjał do zrewolucjonizowania światowego przemysłu kosmicznego. Stanowi rozwiązanie proste, niezawodne, a przy tym stosunkowo tanie w aplikacji.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
pap

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :