
Naukowcy z University of Bristol uważają, że niezwykłe ruchy oczu krewetek modliszkowych mogą zostać wykorzystane w produkcji zautomatyzowanych systemów wizyjnych.
Krewetki modliszkowe od dawna są źródłem fascynacji badaczy oraz inżynierów. Ich drapieżne przydatki zlokalizowane w przedniej części ciała mogą zostać wyprostowane z taką samą prędkością jaką po wystrzeleniu osiąga pocisk kalibru 22, uderzając w zdobycz z siłą 1500 Newtonów. Ich prędkość jest tak wielka, że w okolicach kończyn wrze woda, powodując powstawanie zjawiska superkawitacji. Skorupiaki te zdolne są rozbić nawet szyby zbiorników akwariowych, w których się znajdują.
Jednak jak się okazuje oczy krewetek są jeszcze bardziej fascynujące. W miejsce trzech typów stożków rogówki występujących u ludzi (niebieski, czerwony i zielony) krewetki modliszkowe wykształciły dwanaście, widząc dzięki temu w podczerwieni, ultrafiolecie, a nawet rozpoznając polaryzację światła. Zespół z Bristolu odkrył właśnie, że skorupiaki te mogą lepiej rozpoznawać właśnie polaryzację światła, dzięki ruchowi gałek ocznych.
Badania opublikowane w Nature Communications opisują sposób, w jaki krewetki modliszkowe aktywnie poprawiają zdolność widzenia polaryzacyjnego poprzez ruch gałek ocznych. Co ciekawe ma to odwrotny skutek niż w przypadku większości innych stworzeń.
Zdaniem naukowców odkrycie ma ekscytujące implikacje dla robotyki. Jeśli biomimetykom uda się przenieść zdolności modliszek na grunt mechaniki precyzyjnej, może to doprowadzić do utworzenia zautomatyzowanego układu wzrokowego dla robotów z praktycznie nieograniczoną ilością zastosowań – od podwodnych poszukiwań po analizę materiałów.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- theengineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O robotyce przemysłowej
Wprowadzenie Terminu „robot" użył po raz pierwszy czeski pisarz Karel Čapek w 1920 roku, w swojej sztuce „R.U.R." (Roboty uniwersalne...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-