
Hala produkcyjna to obiekt, który musi spełniać szereg rygorystycznych norm oraz standardów. Bardzo ważne jest to, aby konstrukcja została zaprojektowana z należytą starannością – tutaj nie można pozwolić sobie nawet na najmniejsze niedociągnięcia, ponieważ mogą one nieść za sobą szereg negatywnych konsekwencji w przyszłości. Nie można również zapomnieć, że hala jest miejscem pracy, a więc musi być zgodna ze standardami BHP.
Wielu inwestorów zastanawia się, czy postawić na zakup, czy wynajem. Oba rozwiązania mają zarówno swoje zalety, jak i wady, które opisano poniżej. Być może dzięki temu podjęcie ostatecznej decyzji stanie się łatwiejsze.
Zakup hali produkcyjnej
Zakup obiektu daje o wiele więcej możliwości. Przede wszystkim można w stu procentach dopasować go do indywidualnych potrzeb. Na rynku są firmy, które mają duże doświadczenie w tego typu realizacjach, gdzie przestrzeń jest "szyta na miarę" inwestora. Zasady tego typu realizacji można poznać na stronie https://www.asbo.pl/oferta/hale-produkcyjne-i-magazynowe/. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy stawiają na komfort oraz bezpieczeństwo eksploatacji. Konstrukcja, która stanowi własność inwestora może zostać wyposażona w szereg udogodnień z zakresu automatyki przemysłowej np. bramy oraz rolety, zaawansowane systemy zarządzania budynkiem, czy też wykrywacze pożaru.
Zalety zakupu hali produkcyjnej:
- Możliwość przystosowania obiektu do potrzeb – dzięki temu hala produkcyjna będzie pod każdym względem przystosowana do specyfiki danej branży. Przekłada się to na podwyższoną wygodę, swobodę oraz bezpieczeństwo pracy. Plusem jest również możliwość zmodernizowania konstrukcji poprzez wdrożenie zautomatyzowanych systemów.
- Prawo do rozbudowy hali – wymagania przedsiębiorstwa produkcyjnego mogą dynamicznie się zmieniać. Dopiero po czasie może okazać się, że posiadana przestrzeń jest zbyt mała. Na szczęście rozbudowa obiektu zwykle przebiega sprawnie oraz niekłopotliwie. Ponadto nie zakłóca ona pracy w zakładzie.
- Brak dodatkowych kosztów – wynajem jest sporym obciążeniem finansowym. Szczególnym zagrożeniem jest utrata płynności finansowej. Pod tym względem zakup hali produkcyjnej jest o wiele korzystniejszą opcją.
- Możliwość wynajmu – może zdarzyć się tak, że firma zaprzestanie swojej działalności. Zainteresowanie tego rodzaju obiektami jest na tyle wysokie, że bez trudu znajdziemy najemcę, a tym samym zyskamy źródło stałych dochodów.
Wady zakupu hali produkcyjnej:
- Wyższy koszt – prawdą jest, że nie każda firma posiada dostateczny budżet, aby zakupić obiekt na własność. Inwestycja może okazać się zbyt wysoka dla mikro przedsiębiorstw, które dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku.
- Konieczność konserwacji – każda hala produkcyjna wymaga regularnej konserwacji, dzięki której przez długi czas zachowa swoją pełna funkcjonalność. Trzeba wziąć pod uwagę, że jest to również wydatek finansowy.
Wynajem hali produkcyjnej
Na wynajem hali produkcyjnej często decydują się ci, którzy nie posiadają zbyt dużej ilości środków finansowych lub nie mają pewności, czy biznes okaże się sukcesem. Warto jednak wiedzieć, że zwykle istnieje możliwość rozłożenia płatności w czasie.
Zalety wynajmu hali produkcyjnej:
- Niższy koszt inwestycyjny – w przypadku wynajmu płacimy zwykle comiesięczny czynsz oraz dodatkowe opłaty, które są wynikiem zawartej umowy. Ważne jest to, aby nie podpisywać jej bez wcześniejszej analizy.
- Brak konieczności napraw i konserwacji – obiekt nie należy do najemcy, a więc nie odpowiada on za jego stan. To wynajmujący ponosi koszty związane z eliminacją powstałych usterek.
- Zgodność obiektu z normami – oczywiście dotyczy to hal, które są dostosowane do branży produkcyjnej. Zwykle są one zgodne z aktualnymi standardami.
- Brak długoterminowych zobowiązań – jest to szczególnie istotne, jeśli przyszłość naszego biznesu stoi pod znakiem zapytania.
Wady wynajmu hali produkcyjnej:
- Brak możliwości modyfikacji konstrukcji – zwykle nie możemy przebudować lub rozbudować obiektu, przez co nie jest on w pełni dopasowany do rzeczywistych potrzeb.
- Ryzyko utraty płynności finansowej – comiesięczne opłaty często są wysokie. Nawet najlepsze firmy są narażone na kryzys, co może skutkować wypowiedzeniem umowy najmu.
- Ograniczony wybór – dostępność hal produkcyjnych w danej okolicy bywa niesatysfakcjonująca, co utrudnia znalezienie obiektu w dogodnej lokalizacji.
Kategoria komunikatu:
Komunikat sponsorowany
- Źródło:
- mat. zewnętrzny

Czytaj także
-
PROTEC automatyzuje zarządzanie budynkiem dzięki zenon
Producent systemów sterowania i automatyki PROTEC wdraża platformę oprogramowania zenon w ramach projektów automatyzacji dla swoich...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-