Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-02-19 | Ostatnia aktualizacja: 2008-02-19
Lądownik samodzielnie poruszający się po obcych planetach

Lądownik samodzielnie poruszający się po obcych planetach
Zespół skupił się na kamerach i urządzeniach laserowych i pracuje obecnie nad stworzeniem oprogramowania, które pozwoli wykorzystywać niedrogie komponenty stosowane powszechnie w przemyśle do misji kosmicznych.
„Pomysł polega na tym, by przyjrzeć się różnym czujnikom i zastanowić jak wykorzystać pochodzące z nich informacje do w pełni autonomicznego nawigowania, - powiedziała Yang Gao, specjalista z Surrey.
„Wiąże się to z technologią zbierania danych przez czujniki, technikami planowania i nawigacji, oraz dużą liczbą technik związanych ze sztuczna inteligencją, służących do planowania trajektorii samodzielnego pojazdu.” - powiedziała Gao.
Naukowcy pragną stworzyć oprogramowanie, które pozwoli lądownikowi zrozumieć i zinterpretować informacje przekazywane przez sensory, a następnie podjąć w oparciu o nie decyzje dotyczącą kolejnego ruchu.
Gao wskazuje różne role, jakie będą odgrywały czujniki w tej nowej technice nawigacji.
„Kamera mogłaby być wykorzystywana jak ludzkie oko, by widzieć rzeczy leżące w oddali. Laser mógłby stanowić uzupełnienie; mógłby być wykorzystywany do sprawnego unikania przeszkód leżących na drodze.” – dodała.
Po zgromadzeniu informacji, mają być one przekazane do pokładowego inteligentnego systemu planowania i posłużyć do dobrania najlepszej trasy.
„W poprzednich misjach, lądowniki charakteryzowały się w zakresie sterowania pewną dozą automatyki, daleko im jednak było do autonomiczności. Teraz chcemy, by w kolejnych misjach, lądowniki były na tyle inteligentne, by wystarczyło wskazanie punktu i wydanie prostego polecenia: znajdź najlepszą drogę i dostań się doń.” – dodała Gao.
Dzisiaj cała automatyka sprowadza się do tego, że lądownik po napotkaniu przeszkód po prostu się zatrzymuje i czeka na nowe polecenia. To już dużo, gdyż często chroni go to przed zniszczeniem, jednakże ambicja naukowców z Surrey jest stworzyć autonomiczny system, który nie tylko wykryje przeszkodę, ale również sam ją ominie.
„Zaawansowane techniki wykorzystujące sztuczną inteligencję można zastosować na różne sposoby. Na przykład, gdy lądownik napotyka przeszkodę, nie odwraca się po prostu od niej, ale stara się ją obejść. Przyrządy laserowe mogłyby to zadanie zdecydowanie ułatwić, a i odpowiednie umieszczenie zwykłych, tanich kamer może bardzo pomóc.” – powiedziała Gao.
Obecnie, lądownik wykonuje zdjęcie i przesyła je na Ziemię. Tam jest ono analizowane i w oparciu o te informacje przesyłany jest kolejny rozkaz. Całość zajmuje nawet dwa dni.
„Zdecydowanie poprawi się efektywność,” – powiedziała Gao. „Mając taki poziom autonomii, robot mógłby w ciągu jednego dnia odwiedzić wiele miejsc, podczas gdy dziś jest on w takim czasie w stanie przebyć zaledwie 100 metrów.”
Głównym wyzwaniem jakie stoi przed naukowcami z Surrey jest niezawodność systemów pracujących w trudnych, wrogich warunkach. Zanim system zostanie wysłany w kosmos, czeka go bardzo długa i żmudna procedura testów.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Współpraca i „know-how” w zestawie – ekosystem UR+
Paletyzacja, spawanie, obsługa maszyn, montaż, polerowanie i wykańczanie powierzchni - coboty sprawdzają się w wielu zastosowaniach. Różnorodność...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-