Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-11-26 | Ostatnia aktualizacja: 2011-11-26
Latające roboty na pomoc strażakom

Latające roboty na pomoc strażakom
Kelly Cohen z University of Cincinnati wskazuje, że strażacy zbyt często giną albo odnoszą rany z powodu niedostatecznego oglądu sytuacji. Dlatego w ramach projektu SIERRA (Surveillance for Intelligent Emergency Response Robotic Aircraft), naukowcy opracowują system, który dzięki systemowi GPS, czujnikom, kamerom i specjalnemu oprogramowaniu, pozwala przewidywać kierunek i tempo rozprzestrzeniania się ognia.
„Tworzymy kompletny system. Jest on niedrogi i nie niesie ze sobą ryzyka.” – stwierdził Cohen. „Jest to ważne, gdyż strażacy nie są chętni wdrażaniu nowych technologii, a tak możemy pokazać, że system działa.” – dodał.
Aby uczynić współpracę ze strażakami możliwie najlepszą, Robert Charvat, lider projektu SIERRA wziął udział w szkoleniu strażaków w West Virginia
Zespół SIERRA przetestował system w Coopers Rock State Forest, West Virginia na niewielkim, pozostającym pod kontrolą pożarze, który miał miejsce 5 listopada.
„Test był prostą demonstracją potencjału tej technologii w kontekście ograniczenia skutków pożarów terenów dzikich.” – stwierdził Charvat.
System SIERRA powstał, by dać strażakom obraz całego pożaru.
„Gdy koordynuję akcję ratunkową, potrzebuję informacji, które pozwolą mi określić jakich sił potrzebuję, gdzie muszę je skierować i na jakie ruchy muszę być gotów.” – stwierdził Charvat
System SIERRA powstał na bazie małych, bezzałogowych jednostek latających Marcus UAV. Ten ważący nieco ponad 2 kilogramy robot o rozpiętości skrzydeł 135 centymetrów jest w stanie rozwijać prędkość do 60 kilometrów na godzinę, wznosić się na wysokość do 3 kilometrów i utrzymywać się w powietrzu przez około godzinę.
W centrum zarządzania kryzysowego zarejestrowane przez UAV dane są zestawiane z danymi z Google Earth, NOAA oraz analizowane przez oprogramowanie przewidujące kierunek i tempo rozprzestrzeniania się ognia, dzięki czemu kierujący akcją mogą podejmować lepsze decyzje.
Wprawdzie system powstał w pierwszej kolejności z myślą o walce z ogniem, jednakże może posłużyć do koordynowania akcji ratunkowych również i podczas innych katastrof, jak trzęsienia ziemi czy powodzie.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Daily

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Smart Flex Effector zwiększa czułość robotów
Moduł kompensacyjny, który można zainstalować w już istniejącym sprzęcie, z czujnikami i kinematyką o sześciu niezależnych stopniach swobody,...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-