Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-04-06 | Ostatnia aktualizacja: 2011-04-06
Ludzie i roboty na oku

Ludzie i roboty na oku
W miejscach, gdzie roboty pracują ramię w ramię z ludźmi, nawet najmniejsza nieuwaga może skutkować zatrzymaniem produkcji, a nawet wypadkiem. Dlatego współpracując z partnerami z regionu Thuringia, specjaliści z IDMT stworzyli inteligentny system monitorowania przestrzeni produkcyjnej, który umożliwia przewidzenie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.
Częścią nowego systemu monitorowania jest narzędzie konfiguracyjne ‘Sim4Save’, które umożliwia wyposażenie przestrzeni produkcyjnej w optymalną liczbę kamer. W tym celu symulowany jest trójwymiarowy model hali, a system wskazuje ile kamer jest koniecznych w poszczególnych strefach, by zapewnić pełne monitorowanie wszystkich istotnych punktów. W rezultacie możliwe jest wyeliminowanie wszystkich martwych punktów oraz ciemnych narożników.
„Liczba kamer może różnić się w zależności od wymagań firmy dotyczących bezpieczeństwa.” – stwierdził Peter Pharow z IDMT. „System pozwala nie tylko optymalnie ustawić kamery bez długich prób, ale również i dobrać najlepsze kąty widzenia.” – dodał.
W skład systemu, obok narzędzia Sim4Save, w skład wchodzą: platforma komunikacyjna, roboty oraz systemy wstępnego przetwarzania. Podczas działania, dane ze wszystkich kamer, również tych przymocowanych do ramion robotów, rejestrowane są w czasie rzeczywistym i analizowane.
„Naszą specjalnością jest przewidywanie niebezpiecznych sytuacji.” – stwierdził Pharow. „W sytuacji idealnej, pracownik zostaje ostrzeżony na tyle wcześnie, by można było uniknąć wypadku.” – dodał.
W momencie, gdy pojawia się ryzyko kolizji, uruchamiany jest dźwiękowy alarm, a system jest automatycznie spowalniany albo wręcz zatrzymywany. Czas i rodzaj reakcji uzależnione są od specyfiki wymagań firmy. Może to być zwykłe dźwiękowe ostrzeżenia, albo całkowite zatrzymanie linii.
Naukowcy pracują nad systemem inteligentnego monitorowania od trzech lat w ramach projektu ‘BildRobo’. Od początku naszym celem było stworzenie prototypu. Teraz kolejnym krokiem będzie przygotowanie go do masowej produkcji.” – stwierdził Pharow.
W temacie:
Zawirowania na rynku bezpieczeństwa produkcji
Normy bezpieczeństwa napędzają europejski rynek bezpieczeństwa procesu
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Science Daily

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak zautomatyzować każdy proces przemysłowy?
Automatyzacja procesów jest kluczem do obniżania kosztów produkcji. Nie zawsze jest to proste, bo na proces przemysłowy składa się wiele...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-