Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2010-02-25  |  Ostatnia aktualizacja: 2010-02-25
Miniaturowe czujniki zrewolucjonizują przestrzeń biurową
Miniaturowe czujniki zrewolucjonizują przestrzeń biurową
Miniaturowe czujniki zrewolucjonizują przestrzeń biurową
Naukowcy z australijskiej Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO) konstruują miniaturowe czujniki, które mogą dać odpowiedzi na pytania odwiecznie dręczące pracowników biur, czyli: ‘gdzie mój długopis?’, czy ‘kto wziął mój zszywacz?’.

Naukowcy z CSIRO konstruują FLECK Nano, miniaturową wersję bardzo udanych bezprzewodowych czujników FLECK, które niezależnie rejestrują dane środowiskowe, a następnie współpracując ze sobą przekazują je do centrali.

Dwaj studenci z CSIRO postanowili wykorzystać technologię FLECK Nanos wewnątrz. Pozwala ona bardzo preryjnie śledzić, na przykład, temperaturę, albo zużycie energii, a także dyskretnie śledzić małe przedmioty.

„Koncepcja wszechobecnej komputeryzacji (pervasive computing) jest forsowana od jakiegoś czasu, jednakże wciąż nie dotyczy akcesoriów biurowych.” – stwierdził Phil Palencia, naukowiec z CSIRO ICT Centre. „Zamierzamy udostępnić sensorykę na niespotykanie dotąd powszechnym poziomie i zobaczyć jak wpłynie to na codzienne życie biura.” – dodał.

David Kooymans z Australian National University pracuje nad zmniejszeniem zużycia energii przez mobilne FLECK Nanos.

„Komunikują się one za pośrednictwem fal radiowych z węzłem znajdującym się w dobrze znanej lokalizacji.” – powiedział Kooymans. „Im częściej informacje o lokalizacji są aktualizowane, tym bardziej użyteczne się stają. Jednakże, z drugiej strony, nadajniki zużywają dużą część energii, więc musi tu zostać wypracowany kompromis.” – dodał.

Natomiast Blake Newman z University of Queensland szuka sposobu na to, by FLECK Nanos mogły pozyskiwać energię z otoczenia.

„Nie chcesz zmieniać baterii w tysiącach miniaturowych urządzeń, więc projektujemy obwody pozyskujące energię, które wygenerują ją skąd tylko się da.” – powiedział Palencia. „Jeśli tylko urządzenie nie wymaga zbyt dużej ilości energii, zadziwiające jest ile jej jest obecnej dookoła i tylko czeka na wykorzystanie. Na przykład, FLECK Nano umieszczony na zszywaczu znajdującym się w biurze bez okien, może działać jeśli tylko jest dość światła do pracy.” – dodał.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Physorg
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także