Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-02-06  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-02-06
Miniaturowy robot typu delta
fot. pexels.com
fot. pexels.com

Dzięki swojej szybkości i zręczności roboty Delta są powszechnie wykorzystywane na liniach montażowych, jednak na ich instalację producenci potrzebują zazwyczaj dużo przestrzeni. Inżynierowie z Harvardu opracowali najmniejszą na świecie wersję tego typu robota, którą nazwali MilliDelta. Konstrukcja mierzy zaledwie kilka milimetrów i może pomóc w precyzyjnym przenoszeniu, pakowaniu i produkcji, a nawet w operacjach medycznych w skali mikro.

W 2011 roku zespół badaczy z działającego przy Harvardzie Instytutu Wyss opracował technikę produkcyjną pop-up MEMS. W ciągu ostatnich kilku lat naukowcy wprowadzili swój pomysł w życie, tworząc pełzającego robota Robobee. MilliDelta jest ich najnowszym osiągnięciem konstrukcyjnym wpisującym się w założenia wspomnianej techniki produkcji.

- Fizyka procesu skalowania mówi nam o tym, że zmniejszenie rozmiarów robotów Delta zwiększy ich prędkość i przyspieszenie, a pop-up MEMS jest dla takiej konstrukcji idealnym zastosowaniem - powiedział Robert Wood, główny inżynier zespołu Wyss.

MilliDelta jest wykonana z kompozytowej struktury laminowanej ze zginanymi połączeniami, dzięki czemu posiada kinematykę identyczną w stosunku do pełnowymiarowego robota Delta. Różnica polega na tym, że mierzy on zaledwie 15 x 15 x 20 mm i pracuje w przestrzeni roboczej równej około 7 mm3 z dokładnością do 5 mikronów. Piezoelektryczne silniki będące częścią konstrukcji MilliDelty pozwalają na wykonywanie ruchów z 15 do 20 razy wyższą częstotliwością niż obecnie dostępne roboty typu Delta.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie Science Robotics. MilliDeltę można natomiast zobaczyć w akcji na poniższym wideo.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także