Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-03-06 | Ostatnia aktualizacja: 2007-03-06
Modułowe roboty pokazują swoje możliwości

Modułowe roboty pokazują swoje możliwości
Każdy moduł „superbot” jest autonomiczny i może się samodzielnie poruszać, obracać i kręcić. Każdy jest też wyposażony w czujnik przyspieszenia w 3D, który pozwala mu precyzyjnie określić położenie. Każda z sześciu stron modułu może się połączyć z innym modułem. Połączone, moduły mogą się komunikować, koordynować zmiany kształtu, a nawet przekazywać sobie energię.
„Superbot wygląda jak Lego, ale w rzeczywistości autonomiczne moduły mogą się układać w różne systemy do różnych zadań,” – mówi Wei-Min Shen z University of Southern Kalifornia. Na przykład, mówi, ruch a la stonoga może być korzystniejszy na krótkim dystansie, podczas gdy kręcenie się jak kółko, może okazać się efektywniejsze na dalsze odległości.
Moduły robota koordynują aktywność zarówno przy pomocy własnych czujników, jak i czujników umieszczonych na pozostałych modułach. Wszystkie muszą koordynować swoje ruchy, aby móc się efektywnie przemieszczać.
Autorzy projektu sugerują, że Superbot’y mogłyby być świetnymi towarzyszami astronautów na księżycu. Kilka dodatkowych modułów, wyposażonych w kamery, czy próbniki skał pozwoliłoby Superbot’om wypełniać wiele użytecznych zadań.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- NewScientistTech

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ABC systemów wizyjnych – część 3 – tworzenie, zastosowanie, perspektywy
Sprawdzanie kompletności czujnikiem BVS firmy Balluff Tworzenie niezawodnego przemysłowego systemu wizyjnego Praca nad systemem zaczyna...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-