Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-11-29  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-11-29
Molekularne druty
Molekularne druty
Molekularne druty
Japońscy naukowcy opracowali technologię, dzięki której możliwa jest samoczynna konstrukcja molekularnych drutów doskonale przewodzących prąd elektryczny. Wszystko to dzięki procesowi samoorganizacji kilku cząsteczek o odpowiedniej strukturze.

Badacze znaleźli sposób, jak wykorzystać pojedyncze cząsteczki jako elementy składowe supernowoczesnych urządzeń elektronicznych. Dzięki nim możliwe stanie się tworzenie molekularnych nanokabli pomiędzy miniaturowymi złotymi elektrodami.

Metoda polega na samoczynnej organizacji cząsteczek. Reakcja jest trzyetapowa - najpierw aktywuje się chemicznie złote elektrody, by chętniej łączyły się z pozostałymi związkami chemicznymi, jednocześnie wymuszając odpowiednią architekturę połączenia chemicznego - prostopadły układ cząsteczek do powierzchni elektrod.

Następnie układ przenosi się do kolejnego roztworu, który - łącząc się z aktywowaną powierzchnią złota obu elektrod - zmniejsza pomiędzy nimi odległość i pozwala na wprowadzenie ostatniej cząsteczki, niezbędnej do połączenia się elektrycznego obu elektrod.

Jak zauważa profesor Kawaiz uniwersytetu w Osace, w zależności od fizykochemicznego typu ostatniego związku chemicznego łączącego elektrody, układ może zmieniać swój charakter - może być np. włącznikiem lub "zwykłym" molekularnym nanokablem.

Dla przykładu, w badaniach przeprowadzonych przez zespół z Osaki jako końcowy łącznik wykorzystano fotoaktywny związek chemiczny, który pod wpływem światła UV wstrzymywał przepływ prądu przez nanoukład elektryczny.

Według badaczy, opracowana metoda pozwoli na dalszy, dynamiczny rozwój nanoelektroniki.

(lz)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Onet.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także