Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-12-01 | Ostatnia aktualizacja: 2009-12-01
Na Politechnice Wrocławskiej odbyły się zawody Robotic Arena

Na Politechnice Wrocławskiej odbyły się zawody Robotic Arena
W eliminacjach wzięło udział 137 robotów. Urządzenia skonstruowane przez zawodników z całej Polski a także z Hiszpanii, Rumunii i Chorwacji, zmagały się w czterech kategoriach: Sumo (16 robotów), Minisumo (52 roboty), Linefollower (58) i Freestyle (11).
Kategoria Sumo objęła autonomiczne konstrukcje o wymiarach 20x20 cm i wadze do 3 kg. Roboty walczyły ze sobą na ringu sumo o średnicy 154 cm, a pojedynek wygrywał ten, który pierwszy wypchnął przeciwnika poza jego granice. W kategorii Minisumo zasady były identyczne, a różnica dotyczyła wymiarów robotów (10x10 cm, waga do 500 g) i areny ich zmagań (średnica ringu to 77 cm)
Zadaniem robotów startujących w kategorii Linefollower, których główny obrys musiał się mieścić na kartce papieru formatu A4, było przebycie trasy wyznaczonej przez czarną linię, umieszczoną na jasnej powierzchni. W czasie pokonywania drogi maszyna ani na chwilę nie mogła zjechać z toru. Wygrywał robot, który przejechał trasę w najkrótszym czasie.
W kategorii Freestyle uczestnicy mogli zaprezentować dowolną konstrukcję robotyczną, np. maszynę do przyrządzania drinków czy automatyczne żelazko. Jak mówią organizatorzy, kategoria ta cieszy się największym zainteresowaniem wśród publiczności – dlatego to właśnie widzowie zadecydowali w głosowaniu o wyłonieniu zwycięzcy.
W walkach finałowych wyłoniono po trzech zwycięzców z każdej kategorii. Wyniki przedstawiamy poniżej
Linefollower:
1. Wonsz (Bartosz Derkacz, Szymon Mońka, Politechnika Wrocławska)
2. Trzmiel (Piotr Majcher, Politechnika Warszawska)
3. Obelix (Karolina Wójcik, Jakub Kidawa, AGH)
Minisumo:
1. Krecik (Wojciech Bilewski, Michał Fularz, Politechnika Poznańska)
2. Bonzoczek (Paweł Kmieć, Marcin Kmieć, AGH)
3. Kalcik (Paweł Kmieć, Marcin Kmieć, AGH)
Sumo:
1. Konieczko (Sebastian Marat, Andrzej Marat, ZSP nr 2, Koluszki)
2. Bonzoq (Paweł Kmieć, Marcin Kmieć, AGH)
3. Superbonzoq (Paweł Kmieć, Marcin Kmieć, AGH)
Freestyle:
1. Roman (Politechnika Wrocławska)
2. M-100 (Yacine Senhadri, Jacek Hładysz, Łukasz Paluszkiewicz, Politechnika Wrocławska)
3. Mrówa (Dominik Urban, Politechnika Wrocławska)
Pierwsze trzy miejsca zostały symbolicznie nagrodzone strzałami o zabarwionym grocie: złotym, srebrnym i brązowym. Trofea nawiązują do tradycyjnych japońskich zawodów Sumo, w których niegdyś zawodnicy przed pojedynkami ćwiczyli koncentrację strzelając z łuku. Ponadto uczestnicy Robotic Arena otrzymali zestawy koszulek i smyczy.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- RoboticArena.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Automatyzacja końcowych testów i montażu w celu zwiększenia produktywności...
Roboty SCARA przyczyniają się do efektywnej i elastycznej automatyzacji w produkcji akumulatorów do samochodów, umożliwiając dokładne i...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-