Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-08-21 | Ostatnia aktualizacja: 2007-08-21
Nanomechaniczny komputer. Tłoki zamiast tranzystorów

Nanomechaniczny komputer. Tłoki zamiast tranzystorów
W konwencjonalnych komputerach, elektrony podróżują w obwodach wykonując obliczenia, które napędzają funkcje chipów elektronicznych. W komputerze nanomechanicznym również w obwodach będą pracowały elektrony, jednakże będą one sterowane przez ruch milionów mikroskopijnych części, a nie przez elementy elektroniczne.
Według Robert’a Blick’a, profesora Electrical and Computer Engineering at Wisconsin, nowe urządzenie nie będzie konkurować z konwencjonalnymi urządzeniami elektronicznymi, jednakże będzie miało w porównaniu z nimi kilka kluczowych zalet. Nanomechaniczne chipy będą bardziej niezawodne od chipów krzemowych, co czyni je bardziej użytecznymi w ekstremalnych środowiskach, jak kosmos, czy silniki samochodowe. Wymagają one również mniej energii do pracy, co wydłuży czas działania baterii w laptopach. Wytrzymują też wyższe temperatury, nawet do 500 stopni Celsjusza.
Inżynierowie zbudowali już działający krzemowy model mechanicznego tranzystora i starają się teraz złożyć wszystkie komponenty w jeden działający obwód.
„Testowaliśmy dotąd pojedyncze elementy i pokazaliśmy, że działają,” – powiedział Blick. „kolejnym krokiem jest zaprezentowanie pamięci,”
Blick powiedział, że elementy nanomechanicznego komputera zostaną najprawdopodobniej zbudowane z czegoś innego, niż krzem. Być może będzie to ultra twarda powłoka diamentowa, która może być wytwarzana chemicznie i stosowana do produkcji masowej.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Technologia przyjazna środowisku
Nowoczesna hydraulika przemysłowa odgrywa kluczową rolę w realizacji dwustopniowego celu przyjętego w paryskim porozumieniu klimatycznym. Dzięki...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-