Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-10-02 | Ostatnia aktualizacja: 2010-10-02
NASA jeszcze w tym roku wyśle humanoida na orbitę

NASA jeszcze w tym roku wyśle humanoida na orbitę
R2 wyposażony jest w ramiona naśladujące ludzkie ręce i pozwalające mu posługiwać się narzędziami i technologią na stacji kosmicznej tak samo jak człowiek.
Robot waży 150kg. Zbudowany jest głównie z aluminium, ale posiada też części stalowe. Wyposażony jest w 350 różnego rodzaju czujników i posiada w sumie 42 stopnie swobody (w tym po 12 w każdej dłoni). W każdym długim na 80cm ramieniu może utrzymać ciężar 9kg. Głowa humanoida skrywa 4 kamery pracujące w zakresie światła widzialnego: 2 zapewniają stereowizję, 2 kolejne pełnią funkcje pomocnicze. Dodatkowo w dolnej części „twarzy” umieszczona jest kamera podczerwieni, dająca robotowi percepcję głębi. Dane z kamer i czujników robota przetwarzane są przez komputer umieszczony w tułowiu, wyposażony w 38 procesorów typu PowerPC.
Robonaut 2 może wykonywać zadania autonomicznie, pod zdalną kontrolą lub z wykorzystaniem obydwu sposobów. Astronauci będą obsługiwać robota za pomocą laptopa. Urządzenie może też być sterowane z ziemi, ale sygnały z centrum dowodzenia dotrą do niego z kilkusekundowym opóźnieniem.
Humanoid zostanie zamontowany na podeście w jednym z laboratoriów wchodzących w skład stacji kosmicznej. Będzie wykorzystywany do prostych zadań, jak obsługa przełączników, czyszczenie filtrów powietrza czy przytrzymywanie narzędzi.
Robot tworzony przy współpracy NASA i GM początkowo miał działać wyłącznie na Ziemi i posłużyć inżynierom do określenia wymagań, jakie musi spełnić maszyna, aby móc pracować w kosmosie. Wyniki prac były jednak na tyle obiecujące, że zdecydowano się wysłać Robonauta 2 na orbitę.
Głównym celem projektu jest ocena przydatności i zachowania podobnych robotów w przestrzeni kosmicznej, a przy okazji udostępnienie załodze stacji dodatkowej pary rąk do pracy. NASA wierzy, że zdobyte doświadczenia pozwolą stworzyć kolejnego robota, który będzie zdolny do wsparcia ludzi w bardziej złożonych pracach, w tym w naprawach i zadaniach badawczych wewnątrz i na zewnątrz stacji ISS.
Kolejnym krokiem projektu jest uczynienie R2 mobilnym poprzez dodanie nóg i dzięki temu umożliwienie mu poruszania się wewnątrz stacji. Robonaut jest jednocześnie częścią projektu nazwanego Project M, którego celem jest umieszczenie humanoida na księżycu w przeciągu najbliższego tysiąca dni i tym samym przebicie propozycji japońskiej, mówiącej o wysłaniu robota na księżyc w roku 2015.
Obecnie Robonaut 2 umieszczony jest w aluminiowym kokonie wyłożonym miękką pianką, który pozwoli mu przetrwać podróż na orbitę.
(bj)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- IEEE Spectrum

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ABC systemów wizyjnych – część 3 – tworzenie, zastosowanie, perspektywy
Sprawdzanie kompletności czujnikiem BVS firmy Balluff Tworzenie niezawodnego przemysłowego systemu wizyjnego Praca nad systemem zaczyna...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-