Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-06-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-06-27
Nowa generacja wyświetlaczy 3D
Nowa generacja wyświetlaczy 3D
Nowa generacja wyświetlaczy 3D
Węgierska firma Holografika ogłosiła iż posiadła technologię pozwalająca na budowę wyświetlacza holograficznego, który przełamie wiele ograniczeń obecnych wyświetlaczy poprzez rekonstrukcję obrazów 3D które mogą być oglądane przez wielu ludzi z szerokiego pola widzenia.

Urządzenie to pozwoli obserwatorom widzieć dany obraz z wielu różnych kierunków bez utraty dokładności odwzorowania obrazu.

Badacze z Centrum Zaawansowanych Technologii (ATC BAE Systems) w Bristolu obecnie sprawdzają nowoczesna technologię pod kątem jej zgodności z normami, zanim zostanie zbudowany pierwszy prototyp urządzenia.

BAE Systems współpracuje z węgierska firmą przy opracowaniu oprogramowania do oglądania zdjęć terenu na wyświetlaczu 3D, wykorzystując do tego wysokiej rozdzielczości obrazy.

Technologia trójwymiarowej prezentacji obrazów jest już znana, a prawa do jej używania ma firma Holovizio. Celem węgierskiej spółki było wyprodukowanie wyświetlacza 10-krotnie lepszego od obecnej generacji produktów Holovizio, w takich aspektach jak rozdzielczość, odwzorowanie kolorów i częstotliwość odświeżania.

Jednym największych problemów systemów prezentacji obrazów 3D jest ograniczenie pola widzenia do 20 stopni. Zwiększenie tego kąta jest możliwe poprzez wprowadzanie olbrzymiej liczby danych do generowania obrazu, ale rozwiązanie ma kolejne ograniczenie, które nie pozwala na oglądanie obrazu więcej niż jednej osobie na raz.

Inżynierowie z Holovision pracują na technologiami, które mają zwiększyć pole widzenia do 60 stopni.

Techniki oparte na przetwarzaniu klusterowym pozwolą na jednoczesną kontrolę milionów pikseli, co w połączeniu z integracją bardzo jasnych diod LED z ciekłymi kryształami osadzonymi na krzemie (LCOS - Liquid Crystal on Silicon) da jednolity obraz.

Kluczem do sukcesu było opracowanie źródła światła opartego na diodach LED, wystarczająco szybkiego aby poradzić sobie z wysoką częstotliwością odświeżania przy jednoczesnym zapewnieniu dobrej jakości kolorów i rozdzielczości. Dodatkowo źródło światła musiało być wystarczająco wytrzymałe, aby „przetrzymać” ciepło generowane przez wyświetlacz.

Badacze są zdania że nowoczesne trójwymiarowe wyświetlacze znajda zastosowanie głównie w nauce i badaniach, a w dużo mniejszym stopniu w rozrywce. Przykładowe zastosowanie to projektowanie CAD, architektura, symulacje i modelowanie naukowe.

Pierwszy działający prototyp będzie dostępny na początku przyszłego roku.

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
The Engineer
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także