Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Veichi
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2019-02-07  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-07
Nowa metody zapisu informacji
fot. pixabay
fot. pixabay

Międzynarodowy zespół fizyków pod przewodnictwem badacza z Uniwersytetu w Białymstoku opracował nową metodę zapisu danych. Technologia pozwoli efektywniej wykorzystywać fale świetlne do zapisu danych w pamięciach cyfrowych.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature Communications. W artykule czytamy o innowacyjnej koncepcji selektywnego zapisu komórek magnetycznych w warstwie granatu dopowanego jonami kobaltu.

Bity zapisywane są dzięki wykorzystaniu ultrakrótkich impulsów laserowych modyfikowanych w trakcie zapamiętywania w dziedzinie polaryzacji, długości fali i natężenia światła. Kierownik badań, dr hab. Andrzej Stupakiewicz podkreśla, że nowa metoda otwiera drogę do fotomagnetycznego zapisu 3D.

Po raz pierwszy o technologii świat usłyszał w 2017 roku dzięki artykułowi, który ukazał się w prestiżowym Nature. Od tego czasu udało się zweryfikować hipotezę naukową, na której oparto pomysł. Dzięki temu metoda pozostaje dzisiaj najszybszą i najbardziej wydajną technologią zapisu informacji z wykorzystaniem światła.

Mechanizm opisywany przez naukowców opiera się o wysoko efektywne rezonansowe wzbudzenie optyczne wybranych przejść elektronowych w warstwie granatu. Według szacunków pojedynczy foton jest w stanie zmienić magnetyzację jonów kobaltu o objętości 28 nanometrów sześciennych. Dla porównania najbardziej pojemne dyski HDD posiadają analogiczne komórki bitowe o 140-krotnie większej kubaturze.

Dr hab. Stupakiewicz podczas prac kierował zespołem naukowców z Zakładu Fizyki Magnetyków Uniwersytetu w Białymstoku oraz fizyków z Nijmegen i Moskwy. Wśród autorów znajduje się jeszcze jeden Polak, dr Krzysztof Szerenos.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
pap
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :