Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-02-16 | Ostatnia aktualizacja: 2010-02-16
Nowa technologia produkcji mikro urządzeń

Nowa technologia produkcji mikro urządzeń
Projekt, w ramach wartego 3,2 miliona euro, finansowanego przez Unię Europejską konsorcjum badawczego Q2M, dotyczył przebadania kilku kluczowych zagadnień związanych z istniejącymi procesami mikroprodukcji, które są ograniczone przez wykluczające się wzajemnie wymagania różnych materiałów.
„Standardowe techniki mikroprodukcji często nie przystają do wysokiej jakości materiałów, jak choćby stopy z pamięcią kształtu, czy ceramika funkcjonalna.” – stwierdził Stephen Wilson z Cranfield. „Jest to jedna z kluczowych przeszkód w rozwoju nowatorskich mikrosystemów. Nowa technologia pozwoli znacząco obniżyć koszty produkcji nowych systemów.” – dodał.
Nowe metody mogłyby posłużyć do produkcji elementów o wielkości od kilku setnych nanometrów, do kilku milimetrów. Wśród potencjalnych zastosowań wymienić należy: diagnostyczne urządzenia biomedyczne, elektroniczne systemy zarządzania lekami, czy elektroniczne nosy wykrywające materiały wybuchowe i niebezpieczne chemikalia. Nowa technologia mogłaby również otworzyć drzwi nowym zastosowaniom w komunikacji, gdyż umożliwia zastosowanie w obwodach radiowych materiałów niekrzemowych, co dotąd było niemożliwe.
W przewidziany na trzy lata projekt Q2M zaangażowanych jest 12 ośrodków akademickich i partnerów z przemysłu, a także kilku użytkowników, którzy dbają o to, by wyniki prac zaspokajały realne potrzeby przemysłu.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Drives and Controls

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Digitalizacja – nagląca sprawa
Temat big data – dużych zbiorów danych – stał się na tyle powszechny, że mówią o nim wszyscy. Jednak czy wszyscy w pełni rozumieją, jaki...
-
-
-
-