
Zrobotyzowane systemy chirurgiczne, takie jak da Vinci X z dwoma ramionami kontrolowanymi przez ręce chirurga zmieniły na dobre sale operacyjne. Nowy eksperymentalny system idzie jednak jeszcze dalej, pozwalając korzystać z dwóch dodatkowych manipulatorów.
Czteroramienna konfiguracja laparoskopowa jest opracowywana przez naukowców ze szwajcarskiego instytutu badawczego EPFL. Każda z rąk chirurga chwyta oddzielny kontroler. Wykorzystując je, możliwe jest jednoczesne manipulowanie dwoma głównymi ramionami robota, z których każde może trzymać inne podstawowe narzędzie chirurgiczne, takie jak skalpel lub retraktor.
Tymczasem każda ze stóp użytkownika spoczywa na osobnym pedale. Jeden z nich steruje mniejszym ramieniem pomocniczym, które trzyma kamerę endoskopową, podczas gdy drugi steruje kolejnym, które wyposażono w chwytak. Siłowniki w obu pedałach zapewniają haptyczne sprzężenie zwrotne.
Obsługa czterech instrumentów jednocześnie może być dość męcząca i dezorientująca. Z tego powodu system jest w stanie przewidzieć niektóre podstawowe działania chirurga i odpowiednio pokierować jego ruchami. Jeśli na przykład wiązany jest węzeł na szwie, endoskop może automatycznie ustawić się w pozycji zapewniającej najlepszy widok, podczas gdy chwytak odsuwa się na bok.
- Nasz system otwiera przed chirurgami nowe możliwości wykonywania czteroręcznych zabiegów laparoskopowych, umożliwiając jednej osobie wykonanie zadania, za które zwykle odpowiada dwie, a czasem nawet trzy osoby - powiedział Mohamed Bouri, szef grupy REHAssist w EPFL.
Obecnie w Genewie trwają testy kliniczne nowej technologii. Artykuł na temat systemu, który opracowali doktoranci Jacob Hernandez oraz Walid Amanhoud został niedawno opublikowany w The International Journal of Robotics Research.
Działanie systemu ukazane jest na poniższym filmie.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- newatlas

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
Jak dobrać robota przemysłowego i jakie procesy można zrobotyzować?
Robotyzacja to dla twojego zakładu szansa na podniesienie wydajności i jakości produkcji. To również możliwość na polepszenie warunków pracy i...
-
-
-
-
-