Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-09-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-09-19
Nowy system ostrzegania przed huraganami obserwuje pioruny
Nowy system ostrzegania przed huraganami obserwuje pioruny
Nowy system ostrzegania przed huraganami obserwuje pioruny
Badania wspierane przez NASA pozwoliły opracować metodę wykrywania aktywności burzowej z odległości tysięcy kilometrów, która umożliwi przewidywanie siły huraganów i śledzenie ich drogi.

Dzięki niej, naukowcy mogą zbadać z dużą dokładnością jak siła i częstotliwość piorunów w otoczeniu oka cyklonu wiąże się z siłą huraganu. Oko cyklonu jest tą częścią huraganu, gdzie opady są największe, a wiatr najsilniejszy. Dzięki monitorowaniu oka huraganu, naukowcy będą w stanie skuteczniej przewidywać gdzie i kiedy burza uderzy z największą siłą i jaka ona będzie.

Podczas badań, naukowcy wykorzystali dane pochodzące z sieci nowych naziemnych czujników piorunów dużego zasięgu, satelitów NASA i czujników zamontowanych na samolotach. Udało im się odkryć związek pomiędzy wyładowaniami elektrycznymi w oku a intensywnością dwóch najsilniejszych burz atlantyckich: Karina i Rita. Udało się również określić ich siłę zanim uderzyły w amerykańskie wybrzeże.

„Istnieje bardzo niewiele systemów obserwacyjnych oferujących szeroki obraz burzy nad otwartym oceanem tam właśnie, gdzie huragan nabiera i traci na sile,” – powiedział Kirt Squires z the University of Hawaii w Honolulu. „To, co jest w tych nowych czujnikach najciekawsze, to ich zwiększona czułość na elektromagnetyczne sygnały emitowane przez pioruny z bardzo dużych odległości. Technologia ta jest kluczowa dla meteorologów, którzy będą teraz mogli wcześniej z dużej odległości oceniać zagrożenie jakie stanowią burze.”

„Meteorologowie przewidujący huragany i naukowcy są bardzo zainteresowani rozwojem metod, które pozwolą na prowadzenie ciągłych badań rozwoju epicentrum huraganu,” – powiedział Steven Businger z University of Hawaii. „”Fakt, iż pioruny są bezpośrednio powiązane z energia cieplną uwalnianą w oku sprawia, że priorytetem dla nas staje się badanie ewolucji piorunów wewnątrz burzy.”

Naukowcy badają dane dotyczące siły i częstotliwości uderzeń piorunów podczas huraganów: Karina i Rita od 2005 roku. Starali się określić analogie występujące w obu przypadkach. Skojarzyli dane pochodzące z mierników promieniowania mikrofalowego znajdujących się na satelicie NASA Tropical Rainfall Measuring Mission z tymi z czujników umieszczonych na pokładzie samolotu National Oceanic and Atmospheric Administration's P-3 hurricane-hunter, który latał w burzy, oraz udoskonalonymi czujnikami sieci Pacific Lightning Detection Network.

Sieć składa się z czterech bardzo czułych czujników o dużym zasięgu umieszczonych wokół środkowej i północnej części Pacyfiku. Businger pracuje z amerykańskim oddziałem fińskiej Vaisala, oraz innymi agencjami nad wzbogaceniem sieci o kolejne osiem czujników do końca 2008 roku. Projekt ten funkcjonuje w ramach większej sieci blisko 200 czujników North American Lightning Detection Network, które monitorują pioruny nad Zatoką Meksykańską, oraz nad Atlantykiem i Pacyfikiem.

(lk)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
Sensors
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także