Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-09-19 | Ostatnia aktualizacja: 2007-09-19
Nowy system ostrzegania przed huraganami obserwuje pioruny

Nowy system ostrzegania przed huraganami obserwuje pioruny
Dzięki niej, naukowcy mogą zbadać z dużą dokładnością jak siła i częstotliwość piorunów w otoczeniu oka cyklonu wiąże się z siłą huraganu. Oko cyklonu jest tą częścią huraganu, gdzie opady są największe, a wiatr najsilniejszy. Dzięki monitorowaniu oka huraganu, naukowcy będą w stanie skuteczniej przewidywać gdzie i kiedy burza uderzy z największą siłą i jaka ona będzie.
Podczas badań, naukowcy wykorzystali dane pochodzące z sieci nowych naziemnych czujników piorunów dużego zasięgu, satelitów NASA i czujników zamontowanych na samolotach. Udało im się odkryć związek pomiędzy wyładowaniami elektrycznymi w oku a intensywnością dwóch najsilniejszych burz atlantyckich: Karina i Rita. Udało się również określić ich siłę zanim uderzyły w amerykańskie wybrzeże.
„Istnieje bardzo niewiele systemów obserwacyjnych oferujących szeroki obraz burzy nad otwartym oceanem tam właśnie, gdzie huragan nabiera i traci na sile,” – powiedział Kirt Squires z the University of Hawaii w Honolulu. „To, co jest w tych nowych czujnikach najciekawsze, to ich zwiększona czułość na elektromagnetyczne sygnały emitowane przez pioruny z bardzo dużych odległości. Technologia ta jest kluczowa dla meteorologów, którzy będą teraz mogli wcześniej z dużej odległości oceniać zagrożenie jakie stanowią burze.”
„Meteorologowie przewidujący huragany i naukowcy są bardzo zainteresowani rozwojem metod, które pozwolą na prowadzenie ciągłych badań rozwoju epicentrum huraganu,” – powiedział Steven Businger z University of Hawaii. „”Fakt, iż pioruny są bezpośrednio powiązane z energia cieplną uwalnianą w oku sprawia, że priorytetem dla nas staje się badanie ewolucji piorunów wewnątrz burzy.”
Naukowcy badają dane dotyczące siły i częstotliwości uderzeń piorunów podczas huraganów: Karina i Rita od 2005 roku. Starali się określić analogie występujące w obu przypadkach. Skojarzyli dane pochodzące z mierników promieniowania mikrofalowego znajdujących się na satelicie NASA Tropical Rainfall Measuring Mission z tymi z czujników umieszczonych na pokładzie samolotu National Oceanic and Atmospheric Administration's P-3 hurricane-hunter, który latał w burzy, oraz udoskonalonymi czujnikami sieci Pacific Lightning Detection Network.
Sieć składa się z czterech bardzo czułych czujników o dużym zasięgu umieszczonych wokół środkowej i północnej części Pacyfiku. Businger pracuje z amerykańskim oddziałem fińskiej Vaisala, oraz innymi agencjami nad wzbogaceniem sieci o kolejne osiem czujników do końca 2008 roku. Projekt ten funkcjonuje w ramach większej sieci blisko 200 czujników North American Lightning Detection Network, które monitorują pioruny nad Zatoką Meksykańską, oraz nad Atlantykiem i Pacyfikiem.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Sensors

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
PROTEC automatyzuje zarządzanie budynkiem dzięki zenon
Producent systemów sterowania i automatyki PROTEC wdraża platformę oprogramowania zenon w ramach projektów automatyzacji dla swoich...
-
-
-
-