Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-11-13 | Ostatnia aktualizacja: 2010-11-13
Nowy, szybszy i czulszy detektor promieniowania

Nowy, szybszy i czulszy detektor promieniowania
Jego powstanie zainspirowane zostało wydarzeniami, które nastąpiły po zamordowaniu w Londynie w 2006 roku Aleksandra Litwinienki. Został on zabity przez promieniowanie pochodzące z polonu-210, który emituje cząsteczki alfa powodujące uszkodzenie tkanki. Konieczne było zamknięcie do czasu zbadania poziomu promieniowania 50 miejsc w Londynie, co kosztowało brytyjską Agencję Ochrony Zdrowia 2 miliony funtów.
Badanie w dużej mierze opierało się na detektorach nazywanych licznikami scyntylacyjnymi. Urządzenia te muszą być obsługiwane przez wyszkolonych operatorów, którzy skanują powierzchnię z odległości niw większej niż 2 centymetry, gdyż cząsteczki alfa mają ograniczony zasięg, a przy tym są zakłócane przez wilgotność i nierówność powierzchni.
Po latach badań, przedstawiciele NPL twierdzą, że przezwyciężyli te ograniczenia dzięki prototypowi nowego detektora alfa, który nie poszukuje już pojedynczych cząsteczek alfa.
Zamiast tego, wykrywa fotony powstałe w toku reakcji cząsteczek alfa z azotem obecnym w powietrzu. Te świetlne rozbłyski są niewidzialne dla ludzkiego oka, gdyż ich światło znajduje się w paśmie ultrafioletowym.
Jessica Cheung z NPL stwierdziła, że detektor ten jest tak czuły na światło, że wystawienie go na działanie światła słonecznego całkowicie by go zniszczyło. Z tego powodu, detektory muszą pracować w pomieszczeniach oświetlanych przez lamy sodowe, które emitują fale o długościach fal spoza zakresu detektora.
Według Cheung, jedną z największych zalet detektora jest jego poprawiony zasięg. „Możemy działać z odległości 20 centymetrów od powierzchni w warunkach laboratoryjnych.” – powiedziała.
Nowy detektor charakteryzuje się również modułową budową. Może być wyposażany w różne rodzaje optyki dla różnych zakresów długości fal. Elektronika detektora zasilana jest przez baterię litowo-jonową, która zapewnia do 8 godzin ciągłej pracy.
Ray Chegwin z NPL powiedział, że zespół jest obecnie w trakcie rozmów z różnymi przedstawicielami branż: zabezpieczeń i nuklearnej, na temat dalszego rozwinięcia produktu i jego komercjalizacji.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Miareczkowanie - co to jest?
Miareczkowanie to technika analityczna umożliwiająca oznaczenie ilościowe określonej substancji (analitu) rozpuszczonej w próbce. Opiera się ona...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-