
Miniaturyzacja elektroniki kontynuuje rewolucję przemysłu medycznego, wprowadzając co chwilę łatwe do połknięcia maleńkie urządzenia, czy wszczepiane pod skórę czujniki. Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie (TAU) wynaleźli, z kolei nowy proces mikro-druku, który umożliwia produkcję elastycznych i energooszczędnych czujników MEMS, które w bezpieczny sposób mogą być stosowane w ludzkim organizmie.
Generalnie, czujniki MEMS dzielą się na sensory i aktuatory. Sensory przetwarzają sygnały o ruchu bądź informacje chemiczne na sygnały elektroniczne, które mogą być zinterpretowane przez system, podczas gdy aktuatory działają w sposób odwrotny. Membrany, które zazwyczaj używane są do pomiaru bądź generowania ruchu, są zwykle tworzone w sposób właściwy dla przemysłu półprzewodników – przy użyciu wafli krzemowych i komponentów w skali nano.
Nowa technologia opracowana przez zespół TAU zastępuje krzem poprzez nietoksyczny organiczny polimer, dzięki któremu można tworzyć membrany kompatybilne z organizmem człowieka. Dzięki zastosowaniu tworzywa, są one również bardziej elastyczne. TAU uważa, że dzięki temu możliwe jest stworzenie bardziej czułych sensorów i bardziej energooszczędnych aktuatorów. Technologia zapewni tanią i wydajną produkcję nowego rodzaju MEMS-ów.
To ogromna szansa dla wielu niepełnosprawnych ludzi na przywrócenie im dawnego zdrowia. Jeśli tylko technologia się sprawdzi, medycyna uzyska kolejną broń w cybernetycznej walce z chorobami. Naukowcy mają również nadzieję, że w przyszłości uda się stworzyć czujniki i aktuatory MEMS, które będą całkowicie wykonane z tworzywa sztucznego.
(rr)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- gizmag

Komentarze (0)
Czytaj także
-
ABC systemów wizyjnych – część 3 – tworzenie, zastosowanie, perspektywy
Sprawdzanie kompletności czujnikiem BVS firmy Balluff Tworzenie niezawodnego przemysłowego systemu wizyjnego Praca nad systemem zaczyna...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-