
Problematyczne odpady, jakie zostają po zakończonej budowie czy remoncie to zmora każdego inwestora. Jak pozbyć się ich definitywnie, a zarazem zgodnie z przepisami obowiązującego prawa? Najlepszym rozwiązaniem okazuje się wywóz odpadów poremontowych, które zostaną zebrane w kontenerze. Ten możesz wynająć, a wybrana firma podstawi go we wskazanym miejscu, w umówionym terminie.
Co zaliczamy do odpadów poremontowych?
Odpady poremontowe to wszystko to, co zostaje po budowie, remoncie, rozbiórce, przebudowie czy modernizacji obiektu. I chodzi nie tylko o resztki materiałów powstałych po obróbce cegieł, cięciu płyt czy glazury, ale też opakowania – folie, kartony, styropiany. Problematyczny jest też gruz pobudowlany, który w dużej ilości zalega po wyburzeniach, np. ścian czy całych budynków. Zanim w ich miejscu pojawi się nowa inwestycja uprzątnięcie terenu jest niezbędne. Tak samo, gdy chcemy zamieszkać w nowym domu i założyć przy nim ładny, zielony ogród.
Utylizacja odpadów – jak segregować?
Choć ogólnie posługujemy się jednym pojęciem, aby określić odpady pobudowlane, to w istocie są to różne rodzaje śmieci, które wymagają przemyślanej segregacji. Wyróżniamy przy tym następujące kategorie:
- gruz czysty – cegły, elementy murowe i betonowe, pokruszone wylewki i tynki,
- gruz zmieszany – beton z cegłą, ceramika, bloczki, pustaki, dachówki, odpady tynku (w niewielkim stopniu także złom, profile metalowe, a nawet butelki PET),
- odpady pobudowlane – folie malarskie, płytki ceramiczne, brudny styropian, worki, siatki montażowe, szkło płaskie, wiadra po klejach itd.,
- odpady wielkogabarytowe – meble, drzwi, ramy okienne, panele, deski, materace itd.
Jak widzisz w grupie odpadów pozostających po budowie znajduje się wiele różnych typów śmieci. Nie należy ich ze sobą mieszać, a segregacja jest potrzebna dla późniejszej prawidłowej utylizacji odpadów pobudowlanych. Mało tego, jeśli do wyrzucenia pozostał Ci materiał zakwalifikowany jako niebezpieczny (np. azbest) to trzeba je składować i zabezpieczać oddzielne, a proces i miejsce wywózki ustalić z lokalnymi władzami, które są w tej sprawie decyzyjne.
Jak zorganizować wywóz odpadów poremontowych?
Odpady poremontowe zazwyczaj zajmują sporo miejsca. Do ich zebrania oraz wywiezienia najlepiej zastosować kontener – jest on udostępniany przez firmy, które nie tylko wypożyczają, ale też opróżniają kontener. Po pierwsze trzeba znaleźć taką firmę, wpisując w wyszukiwarkę „wywóz odpadów poremontowych" i dodać nazwę miasta, które Cię interesuje. Do wyboru jest zazwyczaj kilka lub więcej kontenerów różniących się pojemnościami – od małych po bardzo duże nawet 30-36 metrów sześciennych. Dostępne są także mocne worki typu big bag.
Wywóz odpadów pobudowlanych powinien odbywać się w sposób legalny i ekologiczny. Dbamy nie tylko o estetykę swojego otoczenia, ale też o dobro środowiska naturalnego oraz cały ekosystem.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także
-
Agregat tynkarski - jak wybrać to urządzenie?
Agregaty tynkarskie są urządzeniami przeznaczonymi do mechanicznego nakładania tynków. Działają z użyciem mieszanek mokrych lub suchych, a...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-