Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2003-01-03 | Ostatnia aktualizacja: 2003-01-03
Podsumowanie roku 2002 w świecie automatyki

Podsumowanie roku 2002 w świecie automatyki
Największe problemy miał szwajcarsko - szwedzki koncern ABB, który przy ogromnych długach i zaległościach finansowych wobec firm pracujących z azbestem musiał zmienić całkowicie politykę, by uratować się przed bankructwem. Polityka oszczędzania wprowadzona przez nowe kierownictwo, zapowiedziane redukcje w zatrudnieniu i sprzedaż wielu jednostek związanych z koncernem, mają położyć kres problemom i długom. Koncern przestawił się zupełnie na automatykę i energetykę, odstawiając inne gałęzie przemysłu, z którymi dotychczas był związany. Problemy finansowe nie zakłóciły jednak znacząco zaufania klientów wobec ABB, o czym świadczą liczne rekordowe kontrakty (systemy dla koncernów naftowych i petrochemicznych w Rosji, Chinach, Norwegii, Australii, czy Turcji).
Tezę tą potwierdzają także ostatnie podsumowania grupy doradczej ARC w zakresie produktów automatyki przemysłowej. Według badań ABB jest zdecydowanym liderem wśród dostawców, pozostawiając przeciwników daleko w tyle. Koncern zdominował automatykę mając w posiadaniu 25 % całego rynku. Na kolejnych miejscach uplasowały się Honeywell (17.9 %), Invensys (14.3 %), Siemens (10.1 %), Emerson (9.3 %) i Yokogawa (8.8 %).
Inne czołowe firmy też odczuły efekty warunków ekonomicznych. Siemens zmuszony był dokonać drastycznych zwolnień w jednostkach w całej Europie i sprzedać niektóre aktywa (np. Siemens Metering). Plan restrukturyzacji firmy podjął także Emerson, a Invensys sprzedał wszystkie firmy nie związane z nowym planem biznesowym (Drive Systems, Fasco Motors, Rexnord, Sensor Systems), redukując w ten sposób zadłużenie firmy. Invensys stać jednak na kolejne inwestycje min. w Chinach i Indiach oraz plany rozwojowe.
W niektórych firmach w 2002 roku jednak nie można zauważyć problemów, a ich inwestycje i zakupy, tylko umacniają je, wykorzystując błędy i słabości konkurentów. Mowa tu o zakupach General Electric (Nortel Systems, Osmonics, Jenbacher, InfoGraphics, US Instruments), GE Fanuc (przejęcie Intellution), Rockwell Automation (dział sterowników Samsunga, CNC Technology, SPEL w Czechach) i Schneider Electric (Digital Electronics, Legrand).
Podsumowując rok 2002 w automatyce nie można zapomnieć o znacznych zmianach w technologiach, zaawansowaniach technicznych i nowych trendach przemysłowych. Według analityków ARC przyszłość automatyki to technologie bezprzewodowe, oparte na niezawodnych systemach komunikacyjnych i ustandaryzowanych protokołach. Nieprzerwaną popularnością będą się liczyć ciągle sterowniki PLC, zwiększy się zastosowanie komputerów przemysłowych. ARC zapewnia, że mimo kolejnego nie najlepszego roku, rynek automatyki poradzi sobie i będzie się charakteryzował stałym wzrostem we wszystkich dziedzinach.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- ARC oraz informacje własne

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Cyberbezpieczeństwo przemysłowych systemów transmisji danych
W całym społeczeństwie oraz w społecznościach branż przemysłowych rośnie świadomość zagrożeń atakami cybernetycznymi. Szczególnie narażone są...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-