Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Faulhaber robotic
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2021-02-24  |  Ostatnia aktualizacja: 2021-02-24
Podwodny robot bez napędu
fot. pixabay
fot. pixabay

Kiedy naukowcy chcą zebrać dane z dużych obszarów oceanicznych bez zakłócania ekosystemu często sięgają po autonomiczne szybowce podwodne. Nowa konstrukcja zaproponowana przez badaczy wykazuje się niezwykłą zwrotnością, pomimo braku zewnętrznego napędu oraz układu kierowniczego.

Opracowany przez zespół z Uniwersytetu Purdue autonomiczny pojazd podwodny (AUV) w kształcie torpedy jest znany jako ROUGHIE (Research Oriented Underwater Glider for Hands on Investigative Engineering). Opada i wspina się w słupie wody, pompując i wypompowując wodę z wbudowanego zbiornika balastowego, zmieniając jego wyporność. Służy to jako forma napędu, ponieważ pojazd porusza się w górę i w dół pod pewnym kątem.

Kąt pod jakim podnosi się i opada można kontrolować, przesuwając zamontowany w jego wnętrzu akumulator do przodu lub do tyłu. W ten sposób zmienia się poziomy środek ciężkości AUV, a tym samym jego nachylenie. Dodatkowo zamontowany na szynie akumulator oraz inne elementy wewnętrzne mogą być nachylone razem w kierunku lewej lub prawej burty względem cylindrycznej osłony zewnętrznej. Powoduje to przesunięcie ciężaru na jedną ze stron, powodując obracanie się pojazdu, a tym samym skręcanie w zadanym kierunku.

Podobnie jak inne podwodne szybowce ROUGHIE mógłby potencjalnie pozostawać na morzu przez tygodnie lub nawet miesiące pomiędzy ładowaniami baterii, niemal bezgłośnie gromadząc dane za pomocą szeregu dodatkowych czujników specyficznych dla danej misji. Jednak w przeciwieństwie do innych pojazdów, jego duża manewrowość powinna pozwolić mu na operowanie także na stosunkowo płytkich wodach. Według jego konstruktorów podczas gdy inne szybowce mają promień skrętu około 10 metrów, ROUGHIE może wykonywać zwroty w ramach zaledwie 3 metrów. Cena jego wytworzenia stanowi przy tym 10% funduszy potrzebnych do budowy konkurencyjnych konstrukcji.

Podwodnego robota można zobaczyć w akcji na poniższym filmie.

(rr)

Kategoria wiadomości:

Nowinki techniczne

Źródło:
newatlas
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :