Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-04-27 | Ostatnia aktualizacja: 2009-04-27
Powrót robota oceanicznego

Powrót robota oceanicznego
W ramach wspólnego projektu Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO), oraz Integrated Marine Observation System (IMOS), w lutym wypuszczony w dwumiesięczną, liczącą 1,5 tysiąca kilometrów misję został podwodny oceaniczny ‘szybowiec’.
Uzbrojony w możliwość poruszania się galopującym ślizgiem oraz schodzenia na głębokość blisko tysiąca metrów, wart blisko 100 tysięcy funtów zrobotyzowany ‘szybowiec’ został przetestowany w Morzu Tasmana oraz Oceanie Indyjskim jako największy element wartej około 45 milionów funtów australijskiej sieci do obserwacji morza.
Ostatnią innowacją w oceanografii są właśnie wyposażone w skrzydła programowalne i sterowane za pośrednictwem GPSu ‘szybowce’. Szybują one zmieniając głębokość dzięki wypełnionej pod ciśnieniem olejem komorze. Czujniki ‘szybowca’ mierzą temperaturę, zasolenie, a także cały szereg parametrów biologicznych, jak zawartość tlenu, czy mętność.
„Musimy zrozumieć jak z roku na rok zmieniają się prądy: wschodnioaustralijski i Leeuwin, to jak wpływają one na warunki panujące na wybrzeżu, w kontekście klimatu, pogody, rybołówstwa i żeglugi.” – powiedział Ken Ridgway, starszy badacz z CSIRO.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- The Engineer

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Czy roboty współpracujące mogą być odpowiedzią na wyzwania rynku pracy?
Czy roboty współpracujące mogą być odpowiedzią na wyzwania rynku pracy? Od paru lat w Polsce notujemy bardzo niskie bezrobocie, a w wielu...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-