Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-05-15 | Ostatnia aktualizacja: 2008-05-15
Powstał system pozwalający badać równocześnie setki etykiet RFID w różnej konfiguracji

Powstał system pozwalający badać równocześnie setki etykiet RFID w różnej konfiguracji
„Ten system testowy umożliwia nam dokonywanie pomiarów siły sygnału etykiet ukrytych za innymi, a także szybko testować nowe konfiguracje anten bez konieczności konstruowania nowych etykiet za każdym razem,” – powiedział Gregory Durgin, profesor Georgia Institute of Technology School of Electrical and Computer Engineering.
Badania te finansowane są przez amerykańską National Science Foundation.
Etykiety RFID są wykorzystywane w aplikacjach związanych z: zarządzaniem magazynami, śledzeniem przedmiotów, zbieraniem opłat, identyfikacją paszportów oraz bezpieczeństwem bagaży na lotniskach. Pasywne etykiety składają się ze zintegrowanego obwodu służącego do przechowywania i przetwarzania informacji, oraz anteny, która odpowiada na sygnał radiowy emitowany przez czytnik RFID. Etykiety absorbują energię o konkretnej częstotliwości i odsyłają z powrotem do czytnika jako informacje zwrotną. Technika ta nazywa się rozproszeniem wstecznym.
Jeśli w pobliżu czytnika znajduje się kilka etykiet, komunikuje się on zwykle z tą, która transmituje najsilniejszy sygnał, a następnie usypia ją, by zrobić miejsce innym. Jednakże proces ten jest bardzo czasochłonny.
„Zaprojektowaliśmy naprawdę niedrogi, prosty system anty kolizyjny, który pozwala równocześnie transmitować z powrotem unikalne sygnały bez konieczności odwoływania się do procesu usypiania etykiet.” – powiedział Durgin.
System składa się z trzech części: nadajnika, odbiornika i emulatora. Emulator symuluje aktywność zintegrowanego obwodu. Nadajnik wysyła sygnał radiowy do anteny. Dzięki umieszczeniu na antenie emulatora, unikalny sygnał jest przesyłany z powrotem do odbiornika.
Sygnał każdej z anten może być wyizolowany z pozostałych, umożliwiając symultaniczny pomiar wielu etykiet naraz. Eksperymenty pokazały, że metoda ta pozwala badać do 256 anten umieszczonych w odległości do 7 metrów od czytnika.
„Aby przetestować nowe schematy sygnałów, wystarczy, że zmienimy ustawienia emulatora. Nie musimy budować nowych chipów.” – dodał Durgin.
Możliwość testowania wielu konfiguracji jest istotne, gdyż możliwość odczytu sygnałów etykiet RFID oraz siła anten są uzależnione od względnej pozycji i orientacji anteny i czytnika.
Naukowcy zaprojektowali system testowy dla pomiarów na typowej dla pasywnych etykiet RFID częstotliwości 915 megaherców. Obecnie pracują nad rozwinięciem systemu umożliwiającym pracę z częstotliwościami do 5,7 gigaherców.
Etykiety wymagają zwykle, by czytnik był oddalony nie więcej niż 30 centymetrów, jednakże wyższe częstotliwości mogłyby zdecydowanie zwiększyć zasięg i niezawodność etykiet RFID.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Georgia Institute of Technology

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Tagi, anteny, czytniki – czyli jak krok po kroku działa technologia RFID
RFID to forma komunikacji bezprzewodowej. Technologia wykorzystuje fale radiowe do przesyłania danych, przy czym wielu ludzi nie zdaje sobie...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-