Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-10-20 | Ostatnia aktualizacja: 2008-10-20
Przemysł obawia się rozwiązań bezprzewodowych

Przemysł obawia się rozwiązań bezprzewodowych
Użytkownicy obawiają się zamknięcia w jednym konkretnym systemie, który zahamuje ich rozwój i uniemożliwi adopcję nowych technologii. Łatwość integracji z istniejącą infrastrukturą jest dla użytkowników kryterium bardzo ważnym, gdyż poszukują oni urządzeń plug-and-play. Są oni bardzo ostrożni w kwestii inwestowania w rozwiązania bezprzewodowe, gdy nie są pewni korzyści z nich płynących. Wiedząc jak niechętnie użytkownicy zastępują istniejące instalacje fieldbus, dostawcy powinni iść w kierunku integracji urządzeń bezprzewodowych z funkcjonującymi przewodowymi. Obecnie sieci IT mają znaczącą przewagę nad sieciami automatyki. Kłopotliwe dla użytkowników jest istnienie kilku różnych otwartych bezprzewodowych protokołów komunikacyjnych i oczekują oni na stworzenie jednego, uniwersalnego standardu.
Około 83 procent użytkowników z sektora procesu i automatyki oceniło interoperacyjność jako powód szczególnej troski. Jednakże jej poziom wacha się w zależności od różnych parametrów, jak środowisko, typ wykorzystywanych bezprzewodowych urządzeń, obszar zastosowania oraz doświadczenie w zakresie urządzeń bezprzewodowych.
Prawdziwa interoperacyjność wymagać będzie otwartej architektury, w której stosowalne będą różne standardy. Na przykład, takie oprogramowanie, jak National Instrument Laboratory Virtual Instrumentation Engineering Workbench (NI LabVIEW) jest w stanie komunikować się zarówno ze standaryzowanymi, jak i szczególnymi sieciami bezprzewodowymi.
W związku z rosnącym stopniem adopcji rozwiązań bezprzewodowych w środowisku dyskretnym, jak i procesowym, dostawcy muszą stworzyć bezprzewodowe urządzenia, które będą kompatybilne ze sobą nawzajem.
Pomimo tego, przyszłość urządzeń bezprzewodowych w automatyce wygląda obiecująco. Pomimo, iż niepokój użytkowników będzie w najbliższej przyszłości hamować tempo wdrażania rozwiązań bezprzewodowych, takie nowe standardy, jak SP100.11a, czy HART mogą poprawić tę sytuację. W dodatku wielu dostawców wspiera inicjatywy mające na celu stworzenie wspólnego standardu.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Automation

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Metrologia w służbie logistyki
Dr inż. Bogusław Herod W wielu działaniach logistycznych istnieje konieczność transportu, magazynowania, a następnie dystrybucji towarów...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-
-