Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-03-26 | Ostatnia aktualizacja: 2009-03-26
Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów wspiera budowę Skarabeusza

Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów wspiera budowę Skarabeusza
Zadaniem robota będzie wykonywanie zadań należących do dzisiejszych łazików marsjańskich, czyli: gromadzenie próbek gleby do analiz, zadanie konstrukcyjne, oraz ratunkowe.
W ramach projektu, SKA i MSP współpracują już z różnymi podmiotami, a teraz dodatkowo mogą liczyć na profesjonalne wsparcie ze strony PIAP.
„Wspólne działania z MSP i SKA to ogromna korzyść również dla Instytutu.” – stwierdził Rafał Czupryniak, realizujący projekt ze strony PIAP. „Będzie to dla nas zarówno ciekawe doświadczenie, jak i szansa na przekazanie i wymianę specjalistycznej informacji pomiędzy inżynierami zaangażowanymi w projekt.” – dodał.
„Polski przemysł kosmiczny potrzebuje integracji, a inne sektory mogą skorzystać na transferze technologii kosmicznych.” – powiedział Mateusz Józefowicz, realizujący projekt ze strony MSP.
Konkurs University Rover Challenge organizowany jest przez międzynarodowe stowarzyszenie The Mars Society. Zawody odbywają się na początku czerwca w Stanach Zjednoczonych, w okolicach MDRS - symulowanej bazy marsjańskiej na pustyni w stanie Utah. Celem zawodów jest zachęcenie młodzieży akademickiej budowania robotów eksploracyjnych oraz udoskonalania technologii eksploracji innych planet.
Uczestnicy konkursu mają za zadanie zbudować łazika, który będzie w stanie podróżować na duże odległości w trudnym terenie, a także prowadzić badania oraz wykonywać zadania konstrukcyjne.
W myśl regulaminu, do wykonania są dwa zadania: naukowe, polegające na przeprowadzeniu badań geologicznych i biologicznych określonego obszaru, oraz konstrukcyjne, w którym robot ma wyręczyć człowieka, konserwując, na przykład, urządzenia.
(lk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- PAP

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Kto może zyskać na innowacji?
Do połowy 2022 roku Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN) przeznaczyło 100 mln złotych na upowszechnianie współpracy nauki z otoczeniem...
-
Kluczowa rola wycinarek laserowych w obróbce metali
Wycinarki laserowe zrewolucjonizowały przemysł obróbki metali, oferując niezwykłą precyzję i efektywność. Dowiedz się, dlaczego są one...
-
-
-
-
-